فرم ارزیابی عملکرد کارکنان

در هر کسب و کاری برای ارزیابی کارکنان، علاوه بر جلسات محاسبه ارزیابی، حضور یک فرم نیز ضروری است به نام فرم ارزیابی عملکرد کارکنان. با ارزیابی به موقع و صحیح کارکنان می توان نرخ بازدهی و بهره وری آن ها را افزایش داد که همین موضوع می تواند باعث رضایت هر چه بیشتر کارکنان و کارفرمایان شود.
در این مطلب ضمن معرفی فرم ارزیابی عملکرد کارکنان، با نکات مهمی درباره آن اشنا شده و در انتها نیز می توانید یک نمونه فرم ارزشیابی پرسنل را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید. در وبسایت kasebyaar.com علاوه بر دانلود فرم های مورد نیاز خود از کازیو، می توانید برای آنالیز کسب و کار خود از خدمت مشاور کسب و کار که یک هوش مصنوعی و نرم افزار آنلاین استفاده کنید.

فهرست مطالب

ارزیابی عملکرد کارکنان چیست؟

ارزیابی عملکرد کارکنان به طور معمول توسط تیم منابع انسانی و یا مدیریت برای ارزیابی عملکرد کارکنان بر اساس قالبی استاندارد یا مشخص شده توسط کسب و کار یا سازمان انجام می شود. این عمل که امری حیاتی برای هر سازمان و کسب و کار است به آن ها کمک می کند تا تا عملکرد کارکنان خود را دنبال کرده و همچنین بدانند که آیا کسب و کارشان در مسیر درست اهدافشان حرکت می کند یا نه؟
فرایند ارزیابی عملکرد پرسنل کمک می کند تا عملکرد پرسنل را در زمینه ها بهره وری، نقاط قوت و ضعف و… بررسی می کند. این ارزیابی در اینده می تواند معیاری باشد برای افزایش حقوق، ارتقا و یا عزل کارمندان باشد.

اهداف ارزیابی عملکرد کارکنان

کارکنان یکی از عوامل مهم در پیشرفت یک کسب و کار هستند. ارزیابی عملکرد کارکنان، دید باز تری را به مدیران برای فرایند های دیگری مانند جذب، آموزش و توسعه می دهد. با شناخت اهداف ارزیابی عملکرد کارکنان می توانیم به صورت موثر تری عملکرد کارکنان را ارزیابی کنیم. برخی از اهداف ارزیابی عملکرد کارکنان به شرح زیر است:

  • شناسایی کارکنان برای اعمال اقداماتی مانند افزایش حقوق، ارتقا، تعلیق، اخراج و…
  • بررسی و شناخت نقاط ضعف و قوت پرسنل
  • شناخت کارکنان برای نیاز های آموزشی پرسنل برای بهبود عملکرد آنها.
  • انگیزش کارکنان به وسیله بازخورد دادن و تعیین سطح عملکرد آن ها
  • سنجش ادامه یا بازبینی برنامه های آموزشی و ارتقا بخشی
  • فراهم آوری منبعی برای تحقیق و ارجاع در آینده

مزایای ارزیابی عملکرد کارکنان

همانطور که گفته شد ارزشیابی پرسنل یکی از امور ضروری برای کسب و کار ها است. این عمل که نوعی دارایی برای کسب و کار ها به حساب می آید دارای فوایدی می باشد که در ادامه به شرح برخی از آنها می پردازیم.

1. توسعه:

به وسیله فرم ارزیابی عملکرد کارکنان می توان چارچوبی را برای توسعه شغلی و آموزش کارمندان ایجاد کرد. به وسیله این عمل می توان نقاط قوت و ضعف کارکنان و پرسنل را تحلیل کرد تا به این وسیله انتصاف افراد در مشاغل مختلف به طور موثر و کارآمد تری اتفاق افتد.

2. ارتقا:

مدیران کسب و کار به وسیله این فرایند می توانند کارکنانی که باید به جایگاه بالاتری ارتقا یابند یا برخی دیگر که باید تنزل رتبه یافته یا اخراج شوند را شناسایی کنند

3. افزایش روحیه:

هر کارمند و پرسنلی علاقه دارد تا نظر کسب و کار و یا سازمانی که در آن مشغول به کار هست را بداند. به وسیله داشتن یک فرایند مناسب ارزیابی کارکنان، باعث شناخت پرسنل از خودشان شده و به آنان در مسیر توسعه کمک می کند.

4. انگیزش:

به وسیله این عمل می توان عملکرد پرسنل را بررسی کرد، اگر به اهدافی که برای آن ها مشخص شده است دست پیدا کنند، کارایی آن ها مشخص می شود. این امر می تواند با ایجاد حس مشارکت به آن ها انگیزه دهد.

ابزار چندکاره ی مدیریت

مدیران می توانند به وسیله این فرایند از قابلیت های کارکنان خود باخبر شده و بر اساس آن یک برنامه مناسب برای ارتقا، جابجایی و… تنظیم کنند. علاوه بر ارزیابی عملکرد کارکنان مدیران می توانند به وسیله این فرایند یک ساختار مناسب برای دستمزد ها ایجاد کنند.

جمع بندی

یک مجموعه از اهداف مشخص برای ارزیابی عملکرد کارکنان به مدیران کمک می کند تا یک مزیت رقابتی نسبت به دیگر رقبا به دست آورند. در نهایت مدیران می توانند به وسیله آن تصمیماتی منطقی تر را برای توسعه و پیشرفت کسب و کار خود اتخاذ کنند

به "فرم ارزیابی عملکرد کارکنان" امتیاز بدهید

4.4 از 5 - (16 امتیاز ثبت شده)

پیشنهاد ویژه

حتما این پکیج ها را هم ببینید

هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
در بسیاری از سازمان ها با این که کارمندان از نظر مالی و حقوقی راضی هستند، ریزش نیرو بسیار زیاد است. دلیل این امر بدون شک رفتار غیر مناسب و غیر هوشمندانه مدیریت با کارمندان است…
رفتار با منابع انسانی
در بسیاری از سازمان ها با این که کارمندان از نظر مالی و حقوقی راضی هستند، ریزش نیرو بسیار زیاد است. دلیل این امر بدون شک رفتار غیر مناسب و غیر هوشمندانه مدیریت با کارمندان است…
در هر کسب و کار تعدادی نیرو و تعدادی سمت سازمانی وجود دارد و فرد مناسب باید برای شغل مناسب انتخاب شود. شما به عنوان مدیر کسب و کار یا مدیر منابع انسانی، باید بدانید که هر فردی برای چه شغلی مناسب است و افراد را در سمت های سازمانی قرار دهید که متناسب با ویژگی های شخصیتی و مهارت های آن ها است.
چطور فرد مناسب را برای شغل مناسب پیدا کنیم؟
در هر کسب و کار تعدادی نیرو و تعدادی سمت سازمانی وجود دارد و فرد مناسب باید برای شغل مناسب انتخاب شود. شما به عنوان مدیر کسب و کار یا مدیر منابع انسانی، باید بدانید که هر فردی برای چه شغلی مناسب است و افراد را در سمت های سازمانی قرار دهید که متناسب با ویژگی های شخصیتی و مهارت های آن ها است.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ورود

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

فرم ارزیابی عملکرد کارکنان

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: