Search

10 مزیت مهم دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها

عکس شاخص مزایای دیجیتال مارکتینگ

مزایای دیجیتال مارکتینگ در قرن بیست و یکم بر هیچکس پوشیده نیست. بازاریابی دیجیتال، استراتژی بازاریابی پیشرو در قرن بیست و یکم است. در واقع، ارزش این صنعت تا سال 2026 به 786.2 میلیارد دلار در سراسر جهان خواهد رسید.

علیرغم فراگیر شدن بازاریابی دیجیتال، برخی از سازمان‌ها همچنان استراتژی‌های بازاریابی سنتی را دوچندان می‌ کنند، یا بدون سرمایه‌گذاری زمان یا منابع کافی در بازاریابی دیجیتال، روی آن تمرکز می‌ کنند. خیلی از کسب و کارها مخصوصا در ایران به مشاوره دیجیتال مارکتینگ نیاز زیادی دارند ولی خودشان نمی دانند.

ارزش صنعت دیجیتال مارکتینگ

عدم درک مزایای دیجیتال مارکتینگ می تواند تأثیر آن را بر کسب و کار شما کاهش دهد و در نهایت، می تواند منجر به از دست رفتن فرصت های رشد شود. هنگامی که رایج ترین مزیت های بازاریابی دیجیتال را درک کنید، موقعیت خوبی برای ایجاد یک استراتژی برنده و سرمایه گذاری استراتژیک در کمپین های بازاریابی دیجیتال خواهید داشت.

مزایای دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) چیست؟

در این مقاله از مجله کاسب یار، رایج‌ترین مزایای بازاریابی دیجیتال برای کسب‌ و کارهای امروزی را توضیح خواهیم داد.

1. دسترسی جهانی

استراتژی‌ های بازاریابی سنتی مانند بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی، و تماس‌های فروش سرد توسط جغرافیا محدود می‌شوند.

از مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که کسب‌ و کارها می‌ توانند به مخاطبان جهانی در مکان‌ها و مناطق زمانی مختلف دسترسی داشته باشند. به جای محدود کردن دسترسی خود به افراد جامعه خود، می توانید مشتریان بالقوه را در سطح جهانی هدف قرار دهید.

تاکتیک‌ های بازاریابی سنتی می‌ تواند برای شرکت‌ ها هزینه گزافی داشته باشد تا خود را در چندین بازار مختلف تبلیغ کنند. استراتژی‌ های رسانه‌های دیجیتال مانند رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا و بازاریابی ایمیلی دسترسی کسب‌ و کارها به مشتریان بالقوه در سراسر جهان را آسان می‌ کند.

بیشتر بخوانید: جهت یابی در دنیای بازاریابی دیجیتال با پلن دیجیتال مارکتینگ

دسترسی جهانی

2. دسترسی محلی

در حالی که دسترسی جهانی یک مزیت قابل توجه بازاریابی دیجیتال است، اما دید محلی را نیز بهبود می بخشد، به ویژه اگر کسب و کار شما به مشتریان نزدیک متکی باشد بسیار مهم است.

سئوی محلی و تبلیغات هدفمند محلی می تواند برای شرکت هایی مفید باشد که تلاش می کنند مشتریان بیشتری را در شهر و محل خود به دست بیاورند. به میزان دسترسی که می توانید با بازاریابی دیجیتال به یک محل خاص داشته باشید فکر کنید و در مقابل به میزان دسترسی شما برای چاپ آگهی ها و توزیع آنها.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

3. مقرون به صرفه

از مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که می تواند حتی از یک بودجه متوسط نیز نهایت استفاده را ببرد.

به عنوان مثال، یک تبلیغ چاپی معمولی بسیار هزینه بر است و همچنین اندازه گیری دقیق تعداد فروش ایجاد شده در نتیجه یک آگهی چاپی، حتی با تاکتیک هایی مانند لینک های ردیابی منحصر به فرد یا کدهای QR، دشوار است.

استراتژی‌های مدرن مانند بازاریابی ایمیلی می‌توانند به کسب‌ و کارها کمک کنند به ازای هر 1 واحد خرج شده، به طور متوسط 42 واحد پولی تولید کنند.

اکثر استراتژی های دیجیتال هزینه راه اندازی پایینی دارند. به عنوان مثال، بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، رسانه‌ های اجتماعی و بازاریابی محتوا از موثرترین راه‌ های تبلیغ آنلاین کسب‌ و کار شما هستند و هزینه‌ای جز وقت و استعداد شما ندارند.

حتی در بخش بازاریابی کلیکی و گوگل ادز، بودجه شما هر چه که باشد، می توانید کمپینی ایجاد کنید که کاملاً مشتریان بالقوه شما را هدف قرار دهد و محدودیتی برای هزینه تعیین کنید تا بیش از آنچه بودجه شما اجازه می دهد خرج نکنید.

4. نتایج قابل اندازه گیری

بازاریابی دیجیتال نه تنها مقرون به صرفه تر از بازاریابی آفلاین است، بلکه بسیار قابل اندازه گیری است. کانال‌ های سنتی مانند تبلیغات چاپی، تلویزیونی و رادیویی می‌ توانند موثر باشند، اما پیگیری اینکه چه کسی به پیام‌ های شما پاسخ می‌ دهد بسیار چالش برانگیز است.

از مزیت دیجیتال مارکتینگ است که می‌ توانید تقریباً هر نقطه تماسی که کاربران با نام تجاری شما دارند را ردیابی کنید. بازدیدهای رسانه‌ های اجتماعی، کلیک‌ های تبلیغاتی، باز شدن ایمیل‌ ها یا بازدیدهای ارگانیک صفحه و همه جنبه‌ های بازاریابی دیجیتال بسیار قابل ردیابی هستند.
در نتیجه،با اثبات بازگشت سرمایه (ROI) تلاش‌ های بازاریابی دیجیتال شما بسیار ساده‌ تر می کند، چرا که به شما کمک می‌کند نتایجی را که ایجاد می‌ کنید و اینکه کجا سرمایه‌گذاری را ادامه دهید را بهتر درک کنید.

نتایج قابل اندازه گیری

5. هدف گیری موثر

با بازاریابی سنتی، کنترل کمی بر اینکه چه کسی محتوای شما را می بیند دارید. حتی اگر برای یک تبلیغ هدفمند در یک مجله تخصصی هزینه کنید، نمی توانید تضمین کنید که همه کسانی که آن مجله را می خوانند مشتری ایده آل شما هستند.

با این حال، بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از مخاطبان آنلاین و اطلاعات هدفمند، بهترین مخاطب را برای پیام های خود مشخص کنید. همچنین می‌توانید داده‌ ها را از کمپین‌های دیجیتالی خود جمع‌ آوری کنید تا ببینید کدام محتوا برای انواع خاصی از مشتریان بهتر عمل می‌ کند. این اطلاعات به شما کمک می کند کمپین های خود را در طول زمان اصلاح کنید.

بیشتر بخوانید: با اساسی‌ترین راه های موفقیت در کسب و کار آشنا شوید.

6. افزایش تعامل

روش های بازاریابی سنتی فقط امکان تعاملات یک طرفه را فراهم می کند. کسب و کار شما می تواند پیامی را به مخاطبان شما منتقل کند، اما هیچ مسیر روشنی برای پاسخگویی یا اقدام مستقیم مخاطب وجود ندارد. این مانعی بین برند شما و افرادی است که می‌خواهید به آنها دسترسی داشته باشید.

دیجیتال مارکتینگ این فرصت را به شما می دهد تا با مشتریان خود گفتگوی واقعی داشته باشید. از طریق ایمیل، پیامک، رسانه‌های اجتماعی یا نظرات وبلاگ، می‌ توانید در هر مرحله از مشتریان خود بازخورد دریافت کنید. این به شما فرصت های بیشتری می دهد تا مشتریان را خوشحال کنید، به سوالات پاسخ دهید و کمپین های خود را بر اساس نظرات آنها تنظیم کنید. این مکالمات همچنین نقاط تماس بیشتری را با مشتری در اختیار شما قرار می دهد که می تواند تبدیل و فروش را افزایش دهد.

افزایش تعامل

7. انعطاف پذیری در محتوا و کانال ها

از مزایای بازاریابی دیجیتال، انواع مختلف محتوای موجود برای نمایش آنلاین برند شما است. بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می دهد که از بین کانال ها و استراتژی های مختلف انتخاب کنید. همچنین به اندازه کافی منعطف است که می توانید رویکرد خود را در طول زمان تنظیم کنید و در روی آنچه برای مخاطبان و کسب و کار شما کار می کند سرمایه گذاری کنید.

برای بسیاری از پلتفرم‌ ها، طیف گسترده‌ای از انواع محتوا وجود دارد که می‌توانید برای تازه نگه داشتن نام تجاری خود و ایجاد کمپین‌ های آنلاین مؤثر انتخاب کنید. برخلاف بازاریابی سنتی، شما می توانید به راحتی یک قطعه از محتوا را برای هر تعداد پلتفرم که می خواهید بازتولید کنید.

در اینجا برخی از رایج ترین انواع محتوا وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

 • وبلاگ ها
 • پادکست ها
 • ایمیل‌
 • کتاب های الکترونیکی
 • محتوای بصری مثل اینفوگرافیک
 • آزمون و تست
 • پست های رسانه های اجتماعی
 • وبینارها
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • راهنماها
 • بازی های آنلاین
انواع رایج محتوا در بازاریابی دیجیتال

8. افزایش آگاهی برند

زمانی که محتوای آنلاین شما از کاربری به کاربر دیگر منتقل می‌ شود و در نهایت ویروسی می‌ شود، نامی برای برند شما ایجاد می‌ کند. در گذشته، آگاهی برند عمدتاً از طریق توصیه های دهان به دهان اتفاق می افتاد. امروزه، به لطف مزایای دیجیتال مارکتینگ مانند بازاریابی رسانه های اجتماعی، کسب و کار شما می تواند با ایجاد محتوای بسیار مرتبط، سرگرم کننده و به موقع، آگاهی برند ایجاد کند. نام شما مدت‌ ها پس از انتشار پست‌ ها ادامه پیدا می کند و می‌تواند کسب‌ و کار شما را در ذهن مشتریان نگه دارد.

آیا به مشاوره برندینگ نیاز دارید؟ روی کمک مشاوران باتجربه ما حساب کنید:

9. بهبود نرخ تبدیل

وقتی مشتری تبدیل می شود، اقدام دلخواه شما را انجام می دهد. این ممکن است اشتراک در خبرنامه ایمیل شما یا خرید او باشد. مزیت بازاریابی دیجیتال این است که به کسب و کار اجازه می دهد تا در زمان واقعی با مشتری خود تعامل داشته باشد تا پایه ای محکم ایجاد کند.

نرخ تبدیل شما درصد مشتریانی را که اقدام مورد نظر شما را انجام می دهند اندازه گیری می کند. به طور کلی، هر چه نرخ تبدیل شما بالاتر باشد، تلاش های بازاریابی شما موفق تر است.

10. بازگشت سرمایه بیشتر

از مهم ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که اثبات بازگشت سرمایه آن آسان‌ تر است، زیرا می‌ توانید به راحتی فروش و تبدیل‌ ها را به کمپین‌ ها و نقاط تماس خاص نسبت دهید.

در عصری که بازاریابان به طور فزاینده‌ ای نیاز به انجام کارهای بیشتر با منابع کمتر دارند، کانال‌ های دیجیتال به کسب‌ و کارها قدرت می‌ دهند تا خود را به مقرون‌ به‌ صرفه‌ترین راه بازاریابی کنند.

 10 مزیت مهم دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها

نتیجه گیری

درک مزایای دیجیتال مارکتینگ می تواند به کسب و کار شما کمک کند تا برنامه های دیجیتال را در اولویت قرار دهید و استراتژی های بازاریابی خود را برای تقویت تاکتیک های پرسود افزایش دهید.

اگر آماده سرمایه گذاری در بازاریابی دیجیتال هستید، مشاوره بازاریابی دیجیتال کاسب یار به کسب‌ و کارها کمک می‌کند تا در هر مرحله استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بهبود ببخشند.

این مقاله برای شما مفید بود؟

به آن امتیاز بدهید.

امتیاز بدهید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه کاربران

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments