Search

معرفی لیست خدمات دیجیتال مارکتینگ

خدمات دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به یکی از اجزای حیاتی موفقیت هر کسب و کاری تبدیل شده است، به خصوص به دلیل توانایی آن در هدف قرار دادن مخاطبان خاص. به عنوان یک صاحب کسب و کار، احتمالا زیاد شنیده اید که باید برای ماندن در رقابت، باید مشاوره دیجیتال مارکتینگ بگیرید و یا از خدمات دیجیتال مارکتینگ که توسط آژانس ها یا فریلنسرها ارائه می شود استفاده کنید.

مهم است که بدانید خدمات دیجیتال مارکتینگ شامل چه مواردی است و اینکه برای کسب و کار شما کدام یک بیشترین نتیجه را دارد. به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم لیست خدمات دیجیتال مارکتینگ را معرفی و بررسی کنیم.

امیدواریم بعد از خواندن این مطلب از مجله کاسب یار بتوانید تصمیم درست و آگاهانه برای دریافت خدمات دیجیتالی در کسب و کار خود بگیرید.

انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها چیست؟

در ادامه به معرفی تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ و اهداف آن ها می پردازیم تا قبل از اقدام بدانید چه انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ خود داشته باشید:

1. تولید محتوا

تولید محتوا به معنای به وجود آوردن محتواهای متنوع با هدف ایجاد اطلاعات است. این محتواها می ‌توانند شامل عکس، ویدئو، متن و سایر انواع محتواهای تعاملی باشند. تولید محتوا باید برای دستیابی، ارتباط و درگیر کردن مخاطب هدف مورد نظر انجام شود.

توجه داشته باشید که محتوا برای ایجاد مخاطب ومشتری جدید برای شما ساخته نمی شود. بلکه باید به دست مخاطب شما برسد و با او به نحوی ارتباط برقرار کند که منجر به تعامل با شما شود. پس تولید محتوا به این سادگی نیست و نیاز به تحلیل بازار و شناخت دقیق مخاطب دارد.

2. بازاریابی محتوا

کاربران تشنه کسب اطلاعات در مورد چگونگی حل مشکلات یا تحقق خواسته های خود هستند. حالا اگر برند شما این اطلاعات را از طریق محتوای باکیفیت و مفید در اختیار آنها قرار دهد، اعتماد آنها را به دست خواهید آورد.

در نتیجه کسب ‌و کار شما در ذهن مشتری جایگاهی به دست می‌آورد و زمانی که او تصمیم به خرید دارد، انتخابش شما خواهید بود.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یعنی ارائه پاسخ به سوالات مخاطبان با انتشار محتوای مفید. این محتوا می تواند در وبلاگ شما، رسانه های اجتماعی، ایمیل هایی که ارسال می کنید یا هر کانال دیگری منتشر شود.

هر کانال ممکن است فرمت متفاوتی را طلب کند، مثل پست های وبلاگ، E-book، اینفوگرافیک ها، ویدئوها، آزمون ها، تمپلیت ها و … . با در نظر گرفتن این پارامترها یعنی کانال، قالب و نوع محتوا می توانید شخصیت خریدار خود را به انجام آنچه انتظار دارید ترغیب کنید.

بازاریابی محتوا برای رسیدن به اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اما رایج‌ ترین آن تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ است. مثلا از طریق محتوایی که ایمیل کردید یا در وب سایت خود قرار داده اید می توانید اطلاعات مشتری را از او دریافت کنید تا در مراحل بعدی، کمپین بازاریابی خود را روی او اجرا کنید.

3. سئو (بهینه سازی موتور جستجو)

سئوی حرفه ای سایت کاسب یار در فرم های اداری

وقتی تولید محتوا را شروع می کنید، عموم مردم باید بتوانند آن را پیدا کنند. آمار ارائه شده توسط Search Engine Journal، نشان می دهد 91.5% از محتوای وب توسط سایت هایی که فهرست شده در صفحه اول گوگل هستند به اشتراک گذاشته می شود. اولین جستجوی ارگانیک گوگل، 32.5 درصد از ترافیک را از آن خود می کند. 51% از کل ترافیک وب سایت ها از جستجوی ارگانیک است.

یکی از مهم ترین خدمات دیجیتال مارکتینگ سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. SEO به محتوای شما اجازه می دهد تا در رتبه های برتر موتورهای جستجو قرار بگیرد. به این ترتیب، وب سایت شما توسط آن شخصی پیدا می شود که به طور فعال به دنبال چیزی است که شما ارائه می دهید.

برای اعمال سئو، باید کلمات کلیدی که مخاطبی هدف شما به دنبال آن است را پیدا کنید و سپس محتوای خود را حول آن کلمات و سوالات توسعه دهید.

پس همانطور که می بینید، سئو را نمی توان نادیده گرفت.

هر سوالی راجع به مبحث سئو دارید، می توانید روی کمک مشاوران ما حساب کنید:

4. بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی یا SMM (Social Media Marketing) ، همانطور که از نام آن پیداست، روشی است که از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ یک برند، محصول یا محتوا استفاده می کند.

SMM از آن دسته از خدمات دیجیتال مارکتینگ است که می توان به صورت ارگانیک یا با پرداخت هزینه برای تبلیغات یا هر دو انجام داد. شما می توانید محتوای خود را در رسانه های اجتماعی منتشر کنید یا تبلیغات انجام دهید و برای دسترسی به یک مخاطب خاص هزینه کنید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

مهمترین چیز در بازاریابی رسانه های اجتماعی این است که شبکه اجتماعی مناسبی برای شخصیت، برند، محصول/خدمت یا محتوای خود انتخاب کنید.

از بهترین مزایای بازاریابی رسانه های اجتماعی امکان نزدیک شدن به مخاطبان و پتانسیل تعامل است. زمانی که محتوای شما از طریق SMM به اشتراک گذاشته می شود، اعتبار عمومی کسب می کنید.

همچنین می توانید از شبکه های اجتماعی خود به عنوان یک کانال ارتباطی مستقیم با مخاطبان خود استفاده کنید.

5. تبلیغات کلیکی PPC

تبلیغات کلیکی PPC

یکی از خدمات دیجیتال مارکتینگ بسیار زودبازده، تبلیغات کلیکی است. شما می توانید در شبکه های اجتماعی و همچنین در موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ تبلیغ کنید.

تبلیغات پولی ساخته شده برای موتورهای جستجو در بالاترین رتبه و قبل از نتایج ارگانیک ظاهر می شود. آنها همیشه با نشانه “Sponsored” همراه هستند تا کاربر بداند که صاحب این محتوا برای نمایش داده شدن هزینه پرداخت کرده است.

PPC یا پرداخت به ازای کلیک، پرکاربردترین مدل پرداخت برای تبلیغ رسانه ها در وب است و تقریباً در همه استراتژی های بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که از نام آن پیداست، زمانی که کاربر روی تبلیغ شما کلیک کند، شما هزینه ای به آن بستر نمایش تبلیغ پرداخت می کنید.

6. بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

اگر ایمیل مارکتینگ به صورت استراتژیک استفاده شود، یکی از موثرترین انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ خواهد بود. در این روش بهترین استراتژی این است که به مشترکین خود محتوای مفید و مرتبط با دغدغه هایشان ارسال کنید.

تبلیغ محصولات و خدمات نیز یک استراتژی موثر است، اما تا زمانی که به حریم خصوصی مخاطبان احترام بگذارید و اسپم ارسال نکنید.

اگر فرآیند ارسال ایمیل را با استفاده از بسترهایی مثل میلرلایت یا میل چی خودکار کنید، می ‌توانید مشتری خود را از طریق قیف بازاریابی هدایت کنید.

7. بازاریابی پیام فوری Instant Message Marketing

استفاده از برنامه های پیام فوری مثل واتس اپ در حال افزایش است و این یک فرصت فوق العاده برای استراتژی های بازاریابی دیجیتال است.

بازاریابی پیام فوری

هنگامی که مشتریان شما نیاز به پشتیبانی دارند، می توانند از طریق این کانال ها با شما در تماس باشند تا پاسخشان را سریعا دریافت کنند. این کار روی برند شما و رابطه آن با مشتریان شما تاثیر بسیار مثبتی دارد.

در سال 2019 بیش از 1.6 میلیارد نفر از واتس اپ استفاده می کردند که نشان دهنده قدرت و دسترسی این کانال خاص است.

بنابراین، شما نمی توانید این نوع از خدمات دیجیتال مارکتینگ را نادیده بگیرید. اگر می خواهید در دسترس مشتریان خود باشید، باید یک پیام رسان فوری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: مزایای دیجیتال مارکتینگ

8. بازاریابی وابسته Affiliate Marketing

در بازاریابی وابسته، یک فرد یا یک شرکت با معرفی و فروش محصولات شرکت های دیگر دستمزد می گیرد. یعنی با همکاری در فروش محصولات افراد دیگر درصدی پورسانت دریافت می کنند.

فرایند بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)

اکثر اوقات بازاریابی وابسته با تولید محتوا صورت می گیرد و تولیدکنندگان محتوا مانند یک تیم فروش برای آن کسب و کار عمل می کنند.

آنها محتوایی مرتبط با محصول یا خدمت ایجاد می کنند و با استفاده از یک لینک، آن خدمت یا محصول را به مخاطب معرفی می کنند. اگر مخاطبان آنها برای خرید روی لینک کلیک کنند، برای هر فروش به آنها درصدی پورسانت تعلق می گیرد.

درست مانند بازاریابی رسانه های اجتماعی، می توانید با افرادی کار کنید که محتوای آن ها با خدمات و محصولات شما مرتبط است. بهترین نمونه اینفلوئنسرهای دیجیتال هستند.

9. اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسرها افرادی هستند که مخاطبان و علاقه مندان زیادی در یک حوزه خاص دارند. برندهای زیادی از اینفلوئنسر مارکتینگ در استراتژی های خود استفاده می کنند و به نتایج خوبی می رسند.

اینفلوئنسر درباره محصول شما صحبت می کند و یا غیرمستقیم آن را تبلیغ می کند. وفاداری دنبال کنندگان آنها مشتریان جدید زیادی را برای برند شما به ارمغان می آورد.

بازاریابی ویدئو

10. بازاریابی ویدئویی

طبق آمار وبلاگ Think With Google، ماهانه 2 میلیارد نفر در یوتیوب به دنبال اطلاعات هستند. از سرگرمی گرفته تا اخبار یا نحوه انجام کار ، هر چه که باشد، ویدئوها فرصتی بزرگ برای دستیابی به مشتریان جدید هستند.

80٪ از کاربران به طور روزانه در موتورهای جستجو به دنبال دیدن ویدیو هستند. 55 درصد از مصرف کنندگان قبل از خرید یک محصول، به دنبال ویدئوی آن می گردند تا اطلاعات بیشتری به دست بیاوردند و طریقه استفاده از آن را یاد بگیرند.

ویدئو مارکتینگ از محبوب ترین خدمات دیجیتال مارکتینگ و فرصت خوبی برای آسان کردن فروش است.

بازاریابی ویدئو

11. بازاریابی صوتی

در عصر موبایل، بازاریابی صوتی بسیار مورد توجه بازاریابان است. با اینکه صدا پویایی ویدئو را ندراد، اما فرمت هایی مانند پادکست به طور فزاینده ای مورد استققبال کاربران قرار گرفته اند.

پادکست‌ها برای کاربران امروزی که مشغله زیادی دارند ابزاری عالی برای یادگیری هستند، مخصوصاً زمانی که در حال رانندگی، آشپزی یا … هستند.

برای تولید پادکست‌ موضوعاتی را انتخاب کنید که مخاطبان شما دوست دارند حین فعالیت های خود به آن گوش کنند. بازاریابی صوتی می تواند به یک فرصت فروش بزرگ تبدیل کنید.

بازاریابی صوتی

12. بازاریابی ویروسی

در بازاریابی ویروسی viral marketing دقیقاً به همان روشی که ویروس از فردی به فرد دیگر سرایت می کند، انتشار اطلاعات و تبلیغ مربوط به یک محصول توسط مصرف کنندگان به افراد دیگر ارسال می شود. در بازاریابی ویروسی به طور عمده از پلتفرم های رسانه های اجتماعی استفاده می شود.

بازاریابی زمانی «ویروسی» در نظر گرفته می ‌شود که به ‌سرعت توسط عموم به اشتراک گذاشته ‌شود و نه فقط توسط مخاطبان هدف.

بازاریابی ویروسی

13. طراحی وب سایت

برای انجام اکثر روش های بالا، باید سایت داشته باشید. بنابراین می توان گفت طراحی سایت از اساسی ترین خدمات دیجیتال مارکتینگ است. وب سایت شما نشان دهنده محصولات یا خدماتی است که ارائه می دهید. وب سایت مکانی است که اکثر مردم با کسب و کار شما تعامل خواهند داشت.

در طراحی سایت متغیرهای زیادی مانند طرح، محتوا، گرافیک، بهینه سازی موتور جستجو ، بهینه سازی نرخ تبدیل و تجربه کاربری باید در نظر گرفته شوند، پس باید به دست افراد خبره انجام شود.

طراحی وبسایت بخشی مهم و ضروری از تبلیغات دیجیتالی است، اما متاسفانه بسیاری از کسب ‌و کارها این موضوع را فراموش می‌ کنند. سایت باید از نظر ظاهر، احساس و هدف با سایر تلاش‌ های بازاریابی شما مانند تبلیغات آنلاین و PPV همسو باشد.

اگر به مشاوره طراحی سایت نیاز دارید و یا می خواهید برای کسب و کارتان یک سایت حرفه ای با قیمت مناسب طراحی کنید، با شماره زیر تماس بگیرید:

14. بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی نوعی بازاریابی مستقیم است که از طریق پیام‌ های متنی پیشنهادات تبلیغاتی، یادآوری تخفیف ها، به‌روزرسانی‌ محصول و اخبار برای مشتریان ارسال می شود. SMS marketing به دلیل سرعت نسبی و استقبال مثبت از آن، یکی از خدمات دیجیتال مارکتینگ آسان و راحت برای برقراری ارتباط با مشتریان است.

بازاریابی پیامکی، از خدمات دیجیتال مارکتینگ ساده اما موثر

15. تبلیغات نمایشی

تبلیغات CPM یا همان نمایشی، نوعی از خدمات دیجیتال مارکتینگ است که هزینه‌ آن بر اساس میزان نمایش محاسبه می‌شود. در تبلیغات نمایشی مثل تبلیغات همسان، تبلیغات بنری، پوش نوتیفیکیشن و ریتارگتینگ مخاطبان از پیش تعریف شده را هدف قرار می دهید.

در این نوع تبلیغ از المان ‌های بصری مانند بنر، ویدیو یا موشن برای معرفی محصول یا خدمات استفاده می شود. پلتفرم هایی مثل یکتانت این خدمت دیجیتال مارکتینگ را به صورت حرفه ای ارائه می دهند.

تبلیغات نمایشی از تبلیغات پولی دیجیتال و بسیار تاثیرگذار است

16. کمپین دیجیتال مارکتینگ

کمپین دیجیتال مارکتینگ یک تلاش بازاریابی آنلاین است که توسط یک شرکت برای ایجاد تعامل با مخاطب، تبدیل او به مشتری، افزایش ترافیک سایت یا افزایش درآمد انجام می شود. این کمپین با اهداف کلی سازمان مرتبط است و یک یا چند کانال دیجیتال را شامل می شود.

برای طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ باید مراحل زیر را حتما طی کنید:

 • یک هدف کمپین انتخاب کنید، می خواهید ورودی وب سایت را بالا ببرید یا از دایرکت اینستاگرام بفروشید.
 • یک KPI برای اندازه گیری انتخاب کنید، مثلا می خواهید کلیک وب سایتتان را تا 500 تا بالا ببرید یا میخواهید فالوورهایتان را 1K اضافه کنید.
 • بودجه کمپین را تنظیم کنید.
 • کمپین های دیجیتال مارکتینگ قبلی خود را مرور کنید.
 • کمپین های بازاریابی دیجیتال رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • مخاطب هدف خود را مشخص کنید.
 • یک پیام کمپین انتخاب کنید.
 • رسانه مناسب را انتخاب کنید.
 • تیم اجرایی را انتخاب کنید.
 • محتوای کمپین را آماده کنید.
 • بعد از اجرا نتایج خود را اندازه گیری کنید.

همانطور که می بینید طراحی کمپین به این سادگی ها نیست و قطعا برای برنامه ریزی نیاز به نظر یک متخصص دارید. برای مشاوره کمپین دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید.

برای انتخاب خدمات دیجیتال مارکتینگ مناسب کسب و کار خود، می توانید روی کمک کاسب یار حساب کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب در مورد انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم. با هر یک از این روش ها می ‌توانید پایگاه مشتریان خود را افزایش داده و در نتیجه فروش خود را بهبود بخشید.

انتخاب بهترین تکنیک دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما مستلزم بررسی دقیق مخاطبان هدف، بودجه، منابع، اهداف تجاری، میزان رقابت و آزمایش و تکرار هر روش است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

به آن امتیاز بدهید.

امتیاز بدهید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه کاربران

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments