Search

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال چیست؟

تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ چیست؟ کدام بهتر است؟

در دنیای کسب و کارهای امروزی که همواره در حال تحول و تغییرات سریع هستند، بازاریابی یک ابزار ضروری برای دستیابی به مشتریان و تعامل با آنها است. با ظهور عصر دیجیتال، روش‌ های بازاریابی نیز دستخوش دگرگونی شدند. بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ دو رویکرد متمایز را نشان می دهند که هر کدام دارای مجموعه ای از مزایا و محدودیت های خاص خود هستند.

در این مقاله از مجله کاسب یار تفاوت های اساسی بین بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ را بیان می کنیم.

آیا برای انتخاب رویکرد بازاریابی خود به کمک احتیاج دارید؟

تفاوت های بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی (آفلاین) دو رویکرد متمایز برای تبلیغ محصولات و خدمات هستند. بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ از نظر کانال های بازاریابی، میزان دسترسی به مخاطب، هزینه و روش اندازه گیری نتایج متفاوت هستند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی درونگرا: آهنربای مشتری

تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ

تفاوت های کلیدی بین این دو استراتژی بازاریابی عبارتند از:

1. تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ در کانال ها و رسانه ها

یکی از اساسی ترین تمایزهای بین بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ، کانال هایی است که استفاده می کنند.

بازاریابی دیجیتال از پلتفرم ها و کانال های آنلاین استفاده می کند، مثل وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، موتورهای جستجو، تبلیغات آنلاین و اپلیکیشن های موبایل.

اینترنت و دستگاه های الکترونیکی ستون فقرات دیجیتال مارکتینگ هستند.

اما بازاریابی سنتی بر کانال های آفلاین مانند رسانه های چاپی (روزنامه ها، مجلات، بروشورها)، تلویزیون، رادیو، بیلبوردها، پست مستقیم و رویدادهای حضوری متکی است. این کانال‌ها به طور سنتی ماهیت محلی یا منطقه ای دارند و مناطق جغرافیایی خاصی را هدف قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: تبلیغات اینترنتی چیست؟ و چرا برای کسب و کار شما ضروری است؟

1. تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ در کانال ها و رسانه ها

2. تفاوت بازاریابی سنتی و دیجیتال در میزان دسترسی به مخاطب هدف

دیجیتال مارکتینگ پتانسیل دستیابی به مخاطبان گسترده و متنوع در مقیاس جهانی را دارد. اینترنت هیچ مرز جغرافیایی نمی شناسد و کسب و کارها را قادر می سازد با مردم در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند. این دسترسی جهانی به ویژه برای مشاغل با اهداف بین المللی بسیار مفید است.

روش های بازاریابی سنتی بسته به رسانه مورد استفاده ممکن است دسترسی محدودی داشته باشند. به عنوان مثال، بروشورها و کاتالوگ ها را میتوان در یک یا چند منطقه خاص پخش کرد. تبلیغات تلویزیونی به همه نشان داده می شود و نمی تواند مخاطب خاصی را هدف قرار دهد.

بازاریابی سنتی زمانی که مخاطبان وسیع تری را هدف قرار می دهد، خیلی نمی تواند موثر باشد.

بیشتر بخوانید: 16 نوع پرکاربرد از خدمات دیجیتال مارکتینگ

3. تفاوت هزینه در بازاریابی سنتی و اینترنتی

مقرون به صرفه بودن حوزه دیگری است که بازاریابی دیجیتال و سنتی را متفاوت می کند:

بازاریابی دیجیتال می‌تواند مقرون به صرفه ‌تر باشد، زیرا به دیجیتال مارکترها اجازه می ‌دهد دقیقاً مخاطبانی که می خواهند را هدف قرار دهند، بودجه‌ های تبلیغاتی خود را به طور مؤثر تخصیص دهند و بازگشت سرمایه (ROI) را دنبال کنند.

توانایی تنظیم کمپین ها در لحظه و بر اساس داده های عملکردی، به صرفه جویی در هزینه کمک می کند و اثربخشی تلاش های بازاریابی را به حداکثر می رساند.

روش های بازاریابی سنتی مثل تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردها می تواند گران باشد، به خصوص برای کمپین های بزرگ. اندازه ‌گیری اثربخشی این کمپین‌ ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و توجیه هزینه‌ را برای برخی کسب ‌و کارها دشوار می‌ کند.

تفاوت هزینه در بازاریابی سنتی و اینترنتی

4. تفاوت دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی افلاین در میزان تعامل با مخاطب

تعامل با مخاطب و درگیر کردن ذهن او از جنبه های حیاتی بازاریابی مدرن است. بازاریابی دیجیتال در این زمینه برتری دارد.

پلتفرم های آنلاین امکاناتی مانند نظرات، لایک ، اشتراک گذاری و ارتباط مستقیم با مشتریان را ارائه می دهند. این ویژگی‌ ها، کسب ‌و کارها را قادر می ‌سازد تا روابط مستقیم با مخاطبان خود برقرار کنند و تعامل و وفاداری به برند را تقویت کنند.

بازاریابی سنتی اغلب یک ارتباط یک طرفه است. پیام کمپین بدون هیچ تعامل یا بازخورد فوری به مخاطب می رسد. با این حال بازاریابی سنتی برای ایجاد آگاهی از برند بسیار خوب عمل می کند.

اگر تا به حال از تلاش های بازاریابی ایترنتی خود نتیجه نگرفته اید، ما می توانیم به شما کمک کنیم:

5. اندازه گیری میزان موفقیت کمپین در بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ

اندازه گیری اثربخشی یک کمپین بازاریابی برای تصمیم گیری های بعدی ضروری است.

ابزارهای تحلیلی قوی از مزایای دیجیتال مارکتینگ است که به کسب و کارها امکان می دهد عملکرد کمپین را اندازه گیری کنند، رفتار کاربران را ردیابی کنند، معیارهای کلیدی مانند ترافیک وب سایت، نرخ تبدیل، نرخ کلیک و موارد دیگر را ارزیابی کنند و بر کمپین ها را در لحظه بهینه تر کنند.

جمع آوری داده ها در مورد عملکرد کمپین بازاریابی سنتی طول می کشد. در نتیجه، اندازه گیری اثربخشی بازاریابی سنتی می تواند چالش برانگیزتر باشد.

اندازه گیری میزان موفقیت کمپین در بازاریابی سنتی و دیجیتال

6. میزان انعطاف پذیری و سازگاری در بازاریابی اینترنتی و سنتی

توانایی انطباق با شرایط متغیر بازار در دنیای پویای تجارت بسیار مهم است. کمپین های بازاریابی دیجیتال را می توان به سرعت بر اساس داده ها، بدون هیچ اتلاف وقتی و در لحظه تنظیم، اصلاح یا مقیاس بندی کرد. این انعطاف ‌پذیری به مشاغل اجازه می ‌دهد تا به سرعت به تغییرات بازار پاسخ دهند.

کمپین های بازاریابی سنتی معمولاً به زمان بیشتری برای برنامه ریزی و اجرا نیاز دارند. ماهیت ایستای بسیاری از روش‌ های بازاریابی سنتی باعث می ‌شود که با تغییرات بازار سازگاری کمتری داشته باشند که در محیط پرشتاب امروزی یک نقطه ضعف محسوب می شود.

میزان انعطاف پذیری و سازگاری در بازاریابی اینترنتی و سنتی

کدام را انتخاب می کنید؟ بازاریابی سنتی یا دیجیتال مارکتینگ؟

انتخاب بین بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ به عوامل مختلفی از جمله اهداف تجاری، مخاطبان هدف، بودجه و ماهیت محصولات یا خدمات شما بستگی دارد. بررسی این موارد کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام رویکرد برای موقعیت خاص شما مناسب تر است:

1. مخاطب هدف

اگر مخاطبان هدف شما در درجه اول آنلاین هستند، مانند جمعیت جوان تر، مصرف کنندگان فن آوری و یا یک بازار جهانی، بازاریابی دیجیتال یک انتخاب قوی است که دسترسی و تعامل با مخاطبان آنلاین را فراهم میکند.

اگر مخاطبان هدف شما عمدتاً محلی هستند، کمتر فناوری محور هستند، یا بیشتر با رسانه های سنتی درگیر می شوند، مانند جمعیت های قدیمی تر یا بازارهای تخصصی، بازاریابی سنتی برای شما موثرتر خواهد بود.

مخاطب هدف

2. قابلیت اندازه گیری

اگر برای ردیابی اثربخشی کمپین های خود به اندازه گیری و تجزیه و تحلیل دقیق اهمیت می دهید، بازاریابی دیجیتال به شما در تصمیم گیری های مبتنی بر داده کمک می کند.

اگر بیشتر روی آگاهی برند و تأثیر طولانی مدت تبلیغات تمرکز دارید، بازاریابی سنتی برایتان مناسب تر است.

3. نوع محصول یا خدمات

اگر محصول یا خدمات شما دیجیتالی است، مانند نرم افزار، کتاب های الکترونیکی یا دوره های آنلاین، یا اگر به نظرات و توصیه های کاربران آنلاین متکی است، بازاریابی دیجیتال برای شما موثر خواهد بود.

محصولات فیزیکی، خدمات منطقه ای یا کسب و کارهایی که پیوندهای قوی با جامعه محلی دارند با روش های بازاریابی سنتی، مانند بیلبوردها یا روزنامه های محلی نتیجه بهتری می گیرند.

نوع محصول یا خدمات

4. بودجه

بازاریابی دیجیتال اغلب مقرون به صرفه تر است، زیرا به شما این امکان را می دهد که با هدف قرار دادن اطلاعات جمعیتی خاص و تنظیم کمپین های خود بر اساس داده های زمان حال، بودجه خود را کارآمدتر تخصیص دهید.

روش های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی یا رسانه های چاپی می تواند گران باشد، به خصوص برای کمپین های بزرگ. اگر بودجه محدودی دارید، بازاریابی سنتی ممکن است گزینه مقرون به صرفه ای نباشد.

5. انعطاف پذیری

اگر کسب و کار شما در یک صنعت به سرعت در حال تغییر فعالیت می کند و به توانایی سازگاری سریع با تغییرات بازار نیاز دارد، انعطاف پذیری بازاریابی دیجیتال می تواند یک مزیت قابل توجه باشد.

اما اگر صنعت شما نسبتاً پایدار است و می توانید کمپین های بازاریابی خود را از قبل برنامه ریزی کنید، بازاریابی سنتی می تواند کافی باشد.

6. ادغام

بررسی کنید که چگونه روش های بازاریابی دیجیتال و سنتی در کسب و کار شما می توانند مکمل یکدیگر باشند. برای بسیاری از مشاغل، یک رویکرد یکپارچه از ترکیب بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ، می تواند موثرترین استراتژی باشد.

به عنوان مثال، می توانید از بازاریابی دیجیتال برای هدایت ترافیک به فروشگاه فیزیکی خود یا ترویج رویدادها و فروش حضوری استفاده کنید.
این رویکرد ترکیبی به شما امکان می دهد به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید و تلاش های بازاریابی خود را به حداکثر برسانید.

ادغام

نتیجه گیری

هر دو بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ دارای نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود هستند. انتخاب بین آنها به مخاطب هدف، بودجه و اهداف بازاریابی شما بستگی دارد. بسیاری از کسب ‌و کارها ترکیبی از هر دو رویکرد را اتخاذ می کنند.

می توانید برای دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی روی کمک متخصصان کاسب یار حساب کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟

به آن امتیاز بدهید.

امتیاز بدهید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه کاربران

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments