Search

از یک مشاور دیجیتال مارکتینگ باید چه انتظاراتی داشته باشید؟

از مشاور دیجیتال مارکتینگ چه انتظاراتی داشته باشیم

برای خیلی از کسب و کارها قبل از گرفتن مشاوره دیجیتال مارکتینگ سوال ایجاد می شود که انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ چه باید باشد؟ آیا باید نتایجی که در آینده به آن ها خواهند رسید، در جلسه اول مشاوره مشخص شود؟ آیا اگر زود به نتیجه نرسیدند باید همکاری خود را با مشاور قطع کنند؟

در این مقاله از مجله کاسب یار می خواهیم پاسخ این سوالات را بررسی کنیم و راهکارهایی ارائه دهیم تا هنگام همکاری با مشاوران بازاریابی دیجیتال انتظارات و اهداف شما برآورده شوند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار

انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ تا چه حد؟

در دیجیتال مارکتینگ خروجی ها را می توان تضمین کرد، اما نتایج را نه!

تقریباً در تمام زمینه های بازاریابی دیجیتال، شما با ناشناخته های زیادی سر و کار دارید. بهترین دیجیتال مارکتر ها هم نتایج پیش بینی شده را بر اساس حدس های محاسبه شده بیان می کنند.

کاری که می توانید بکنید این است که از مشاور خود بخواهید برایتان توضیح دهد که چه جنبه هایی از پیشنهاد او بر اساس حدس و گمان است و چه مواردی تضمین شده یا غیر تضمین شده است. در این صورت بعد از دیدن نتایج (مثل تعداد ترافیک، نرخ رشد و برآورد درآمد) غافلگیر یا ناامید نخواهید شد.

بیشتر بخوانید: جهت یابی در دنیای بازاریابی دیجیتال با پلن دیجیتال مارکتینگ

تا چه مدت باید صبر کنید تا از مشاوره دیجیتال مارکتینگ خود نتیجه بگیرید؟

پاسخ به این سوال آنطور که شما انتظار دارید ساده نیست.

دیجیتال مارکتینگ فرآیندی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب زمان می برد. وارن بافت یک جمله معروف دارد که می گوید: “مهم نیست چقدر استعداد دارید یا چقدر تلاش می کنید، برخی چیزها فقط زمان می برد. شما نمی توانید با باردار شدن 9 زن در یک ماه بچه دار شوید.”
جالب است بدانید که رشد بازاریابی دیجیتال به طور تصاعدی و با جهش های ناگهانی اتفاق می افتد. به تصویر زیر که نشان دهنده ترافیک یک وب سایت در طول 18 ماه است نگاه کنید:

ترافیک یک وب سایت در طول 18 ماه

رشد 600 درصدی در 4 ماه، قطعا نتیجه کار 12 ماه پیش بوده که با رشد 80% پیش رفته است. تصور کنید اگر مشاور خود را پس از شش ماه که نتایج خیلی تغییری نکرده اند اخراج می کردید، قطعا به رشد 600% در ماه هجدهم نمی رسیدید.

انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ بالاست، زیرا خیلی از مدیران مبلغ ثابتی را به صورت ماهیانه به مشاور و یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ خود پرداخت می کنند و اگر بعد از چند ماه رشد کمی داشته باشند، دلسرد و ناامید می شوند.

برای رسیدن به نتیجه در دیجیتال مارکتینگ باید صبور باشید

چه زمانی باید مشاورتان را عوض کنید؟

اینکه به همکاری خود با مشاور فعلی ادامه دهید یا نه به عواملی مانند سن کسب و کار، مدت زمان صرف شده توسط مشاور و نوع کمپین دیجیتال شما بستگی دارد. به عنوان مثال، معمولاً برای رسیدن به نتیجه سئو یا بازاریابی محتوا، زمان بیشتری لازم است تا کمپین گوگل ادز یا اینفلوئسر ماکتینگ.

تقریباً تمام جنبه های بازاریابی دیجیتال به تدریج و سپس به طور ناگهانی رشد می کنند. اگر در طول شش ماه اول بهبود تدریجی مشاهده نمی کنید، باید دلیل آن را بررسی کنید.

اگر مشکوک شدید که مشاور شما کارآمد نیست یا نتایجی را که پیش‌بینی می‌ کرده به دست نمی ‌آورد، با مشاوران دیگر هم مشورت کنید.

دوست دارید برای رشد کسب و کارتان مشاوره دیجیتال مارکتینگ بگیرید؟ ما با بهترین‌ها کار می‌کنیم.

چه نکاتی باید هنگام دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ در نظر داشته باشید؟

قطعا مشاوره دیجیتال مارکتینگ می‌ تواند به کسب و کار شما کمک زیادی کند، اما مهم است که هنگام انتخاب و همکاری با یک مشاور، نکات زیر را در نظر داشته باشید تا انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ برآورده شود:

1. هدف‌ها و نیازهای خود را مشخص کنید:

قبل از شروع هر گونه مشاوره، باید هدف ‌ها و نیازهای کسب و کار خود را به دقت مشخص کنید. انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ را واضح بیان کنید. این اطلاعات به مشاور کمک می‌ کند تا به شما بهترین راهکارها را پیشنهاد دهد.

2. تجربه و تخصص مشاور:

اطمینان حاصل کنید که مشاور دارای تجربه و تخصص لازم در زمینه دیجیتال مارکتینگ است. سوال کنید که آیا تاکنون با کسب و کارهای مشابه به شما کار کرده یا نه.

برای تأیید عملکرد و مطابقت مشاور با کسب و کارتان از آن ها بپرسید:

  • با برندهای دیگر در صنعت ما کار کرده اید؟
  • با مخاطبان هدف ما و مکان دسترسی به آنها آشنا هستید؟
  • تجربه مدیریت بودجه بازاریابی ما را دارید؟
  • می توانید نرخ موفقیت در معیارهایی مثل تعداد سرنخ، هزینه به ازای هر سرنخ، نرخ تبدیل و … را مشخص کنید؟
  • می توانید با انتظارات و اهداف ما هماهنگ باشید؟
انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ

3. مشخص کردن ابزارها و استراتژی ‌ها:

از مشاور بخواهید که به شما توضیح دهد از چه ابزارهایی و چه استراتژی جهت بهبود نتایج شما استفاده خواهد کرد. در مورد روش‌های ارزیابی و اندازه‌گیری نتایج و نحوه گزارش دهی به شما نیز سوال کنید.

4. مدت زمان و بودجه:

بودجه ای که برای بخش دیجیتال کسب و کارتان کنار گذاشته اید را با مدت زمانی که مشاور برای رسیدن به نتایج به شما می دهد تطبیق دهید.

5. ارتباط و تعامل:

ارتباط مؤثر با مشاور بسیار مهم است. باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید با او به راحتی ارتباط برقرار کنید و مسائل و سوالات خود را از او بپرسید.

6. منطقه ‌ای بودن:

اگر کسب و کار شما در یک منطقه خاص قرار دارد، مطمئن شوید که مشاور دارای دانشی در مورد این منطقه و مشتریان محلی شما است.

7. قرارداد:

قبل از شروع هرگونه همکاری، یک توافقنامه یا قرارداد رسمی تهیه کنید که شامل شرایط مالی، مسئولیت‌ ها و مهلت ‌ها باشد.

دوست دارید برای رشد کسب و کارتان مشاوره دیجیتال مارکتینگ بگیرید؟ ما با بهترین ها کار می کنیم.

نتیجه گیری

در کل، همکاری موفق با یک مشاور دیجیتال مارکتینگ نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تعامل موثر است. به دقت به نیازها و توصیه ‌های مشاور گوش کنید و تا مرحله ‌ای که ارتقاء عملکرد کسب و کارتان را مشاهده می‌ کنید، با او همکاری کنید.
امیدوارم این مطلب انتظارات از مشاور دیجیتال مارکتینگ را برای شما آسان تر و بهینه تر کند.

این مقاله برای شما مفید بود؟

به آن امتیاز بدهید.

امتیاز بدهید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه کاربران

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments