Search

انواع تولید محتوا را بشناسید + بهترین روش رشد کسب و کار

انواع تولید محتوا

این روزها رشد یک کسب و کار بدون استفاده از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، امری بعید و غیرممکن به نظر می‌رسد. تولید محتوا بخش مهمی از بازاریابی است که به هر برند کمک می‌کند مخاطب هدف خود را پیدا کند و با او ارتباط بگیرد.

انتخاب نوع تولید محتوا نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و باید با توجه به فاکتورهایی مثل نوع برند و ویژگی مخاطبان انجام شود. در این مطلب از مجله کسب و کار کاسب یار قصد داریم شما را با انواع تولید محتوا و جزئیات هر یک آشنا کنیم.

دوست دارید برای رشد کسب و کارتان مشاوره دیجیتال مارکتینگ بگیرید؟ ما با بهترین‌ها کار می‌کنیم.

منظور از تولید محتوا چیست؟

پیش از آن که به سراغ بررسی طیف وسیع گونه‌های مختلف تولید محتوا برویم، باید با مفهوم آن آشنا شویم. به طور کلی می‌توان تولید محتوا (Content Creation) را فرآیند خلق ایده‌هایی دانست که برای مخاطبان شما جذاب است. این محتوا می‌تواند به شکل نوشتاری، بصری یا حتی صوتی باشد. انتشار محتواهای تولید شده در بسترهای مختلف مثل وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر است.

تولید محتوا چیست؟

جلسات مشاوره تولید محتوا با هدف الهام بخشیدن، آموزش، متقاعد کردن، بیان استدلال و در نهایت جذب مخاطب صورت می‌گیرند. در چنین شرایطی می‌توان به شکل کاملا منطقی مخاطبان را مجاب کرد که از خدمات یا محصولات برند شما استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوا چیست؟ با تاثیرات شگفت‌انگیز آن آشنا شوید!

انواع تولید محتوا

حالا که با مفهوم تولید محتوا و دلایل اهمیت آن آشنا شدیم، باید انواع روش های تولید محتوا را بشناسیم. فضای اینترنت به ما این امکان را می‌دهد تا به هر نحوی، مخاطبان را جذب کنیم. به طور کلی می‌توان انواع محتوا را از نظر فرمت طراحی به چهار دسته متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی تقسیم‌بندی کرد. در این بخش هر یک از روش‌های انواع تولید محتوا را توضیح می‌دهیم و با مزایای آن‌ها آشنا می‌شویم.

انواع روش های تولید محتوا

تولید محتوای متنی

متن همواره یکی از بهترین راه‌های برقراری ارتباط بین انسان‌ها بوده است. می‌توان با ترکیب کلمات مناسب و بکارگیری لحن درست، با مخاطبان ارتباط نزدیکی برقرار کرد. این روش تولید محتوا همچنان یکی از رایج‌ترین انواع است که به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد. احتمالا دوست دارید که از مزایای این روش باخبر باشید؛ به همین دلیل در لیست زیر برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت بکارگیری آن را بیان می‌کنیم:

 • تطبیق‌پذیری: می‌توان محتوای مکتوب را در فضاهای مختلف منتشر کرد. در واقع با تغییر ویژگی‌های محتوای مکتوب آن را با شرایط هر پلتفرمی تطبیق می‌دهیم.
 • بهینه‌سازی سئو: تولیدکنندگان محتوای مکتوب می‌توانند با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات مرتبط، محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنند. در چنین شرایطی رتبه سایت در بین رقبا بالا می‌رود و ترافیک سایت افزایش پیدا می‌کند. جهت بهینه‌سازی سایت می‌توانید از خدمات مشاوره سئو حرفه ای کاسب یار استفاده کنید.
 • برندسازی: با استفاده از تکنیک‌های تولید محتوای متنی می‌توان پیام‌های منسجم و هدفمند را در ذهن مخاطب قرار داد. به این ترتیب کسب و کار شما دارای یک شخصیت مستقل است و روند برندسازی به شکل بهتری پیش می‌رود.
 • مقرون به صرفه بودن: استفاده از روش تولید محتوای متنی نسبت به سایر روش‌ها به هزینه کمتری نیاز دارد و یک روش مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

اگر به اهمیت تولید محتوا پی برده اید، متخصصان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

تولید محتوای صوتی

بالا رفتن سرعت زندگی در دنیای امروز سبب شده است که بسیاری از افراد زمانی برای مطالعه و دنبال کردن محتواهای متنی نداشته باشند. به همین دلیل در چند سال اخیر تولید محتوا به روش صوتی، محبوبیت زیادی به دست آورده است. این نوع محتوا در قالب‌های مختلفی مثل پادکست، کتاب صوتی و به تازگی ASMR ارائه می‌شود. مزایای این روش به شرح زیر است:

 • نوین بودن: این روش تولید محتوا همچنان به عنوان یک ایده نوپا شناخته می‌شود و رقابت در آن به نسبت ساده‌تر است.
 • ارتباط صمیمی با مخاطب: با استفاده از این نوع تولید محتوا می‌توان به شکل راحت‌تری با مخاطبان ارتباط برقرار کرد و میزان اثربخشی را افزایش داد.
 • انعطاف‌پذیری: با توجه به این که مخاطبان می‌توانند از محتوای صوتی تقریبا در هر جایی استفاده کنند، این روش به نسبت انعطاف‌پذیر است.
تولید محتوای صوتی

بیشتر بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست؟

تولید محتوای تصویری

منظور از تولید محتوای تصویری، خلق عکس‌ها یا اینفوگرافیک‌های با پیام هدفمند است. این نوع تولید محتوا نسبتا سخت و وقت‌گیر است و به کارشناسان حرفه‌ای نیاز دارد. با استفاده از محتوای تصویری می‌توان توجه مخاطبان را برای مدت بیشتری در اختیار داشت. در لیست زیر مزایای این روش را بررسی می‌کنیم:

 • وسیع بودن طیف مخاطبان: با استفاده از تولید محتوای تصویری می‌توان خیل وسیعی از افراد را به عنوان مخاطب در نظر گرفت؛ چرا که جذابیت این روش توجه افراد را با شرایط مختلف جلب می‌کند.
 • سهولت در درک پیام: بسیاری از مخاطبان ترجیح می‌دهند به جای خواندن یک متن طولانی، با استفاده از یک تصویر تمام اطلاعات را به دست بیاورند. در نتیجه می‌توان تاثیرگذاری این نوع محتوا را بیشتر از انواع دیگر در نظر گرفت.
 • افزایش نرخ تبدیل: با توجه به اثرگذاری بیشتر این نوع محتوا بر روی مخاطبان، می‌توان حدس زد که نرخ تبدیل نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه آمار فروش برند نیز بیشتر می‌شود.

تولید محتوای ویدئویی

یکی از رایج‌ترین انواع تولید محتوا در سال‌های اخیر، ویدئوها هستند که در پلتفرم‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شوند. محتوای ویدئویی جذابیت بصری بالایی دارد و مفهوم را به شیوه‌ای آسان‌تر به مخاطبان منتقل می‌کند. البته تولید این نوع محتوا نیز کاری پیچیده است و متخصصین این حوزه باید دائما اطلاعات خود را بروزرسانی کنند.

 • اثربخشی بالا: جذابیت محتوای ویدئویی سبب می‌شود که بسیاری از افراد ترغیب شوند که به وب‌سایت یا صفحه کسب و کار شما مراجعه و خرید کنند. در نتیجه می‌توان میزان اثربخشی این روش را بسیار مطلوب دانست.
 • اشتراک‌گذاری بالا: معمولا محتواهای ویدئویی بیشتر از سایر انواع محتوا به اشتراک‌ گذاشته می‌شوند و همین امر باعث بیشتر شدن نرخ تبدیل می‌شود.
 • وسیع بودن طیف مخاطبین: درست مانند تولید محتوای تصویری، می‌توانید با محتوای ویدئویی نیز مخاطبان زیادی را تحت تاثیر قرار دهید. افزایش طیف مخاطبین در نهایت سبب بالا رفتن میزان فروش می‌شود.
تولید محتوای ویدئویی

اگر به اهمیت سئو پی برده اید و می خواهید بدانید از کجا شروع کنید، متخصصان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

آشنایی با محبوب‌ترین روش‌های تولید محتوا

مسئله‌ای که ما در جلسات مشاوره دیجیتال مارکتینگ با آن روبرو هستیم، انتخاب قالب مناسب برای ارائه محتوای مربوط به برند است. در ادامه چند مورد از رایج‌ترین اشکال تولید محتوا در چند سال اخیر را معرفی می‌کنیم و جزئیات هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

می‌توان محبوب‌ترین و اثربخش‌ترین روش تولید محتوا در چند سال اخیر را جذب مخاطب از طریق شبکه‌های اجتماعی دانست. بکارگیری اینستاگرام، تیک تاک، توییتر، یوتیوب، روبیکا و سایر پلتفرم‌ها برای تبلیغ برند یک ایده هوشمندانه و نسبتا کم خرج است.

البته باید دقت کنید که تولید محتوا در هر یک از این پلتفرم‌ها باید با توجه به اصول و قوانین همان فضا صورت بگیرد. برای مثال محتوای مخصوص اینستاگرام باید جذاب و خلاصه باشد، زیرا کاربران این فضا با محتواهای طولانی کمتر ارتباط برقرار می‌کنند.

تولید محتوای صوتی در اپلیکیشن‌های پادگیر

آمارها نشان می‌دهند که روز به روز به تعداد کاربران اپلیکیشن‌های صوتی مثل کست باکس، ساندکلود، اسپاتیفای و گوگل پادکست اضافه می‌شود. به همین دلیل می‌توان ورود به این فضا را یک اقدام هوشمندانه تلقی کرد. شما می‌توانید با کمترین امکانات ممکن، پادکست خود را تولید و آن را در یک یا چند پلتفرم منتشر کنید. البته باید ذکر کرد که معمولا این روش به زمان بیشتری برای دریافت بازخورد مطلوب نیاز دارد.

تولید محتوای متنی در وب‌سایت

تولید محتوای متنی شامل نوشتن مقالات باکیفیت، استفاده از کلمات کلیدی و لحن جذاب می‌شود. شما باید با استفاده از نوشتن محتوای مفید و کاربردی، به موتورهای جستجو و کاربران ثابت کنید که لایق دیده شدن هستند. استفاده از اصول سئو (SEO) برای دیده شدن در این فضا ضروری است.

تولید محتوای متنی در وب‌سایت

کدام روش تولید محتوا را انتخاب کنیم؟

حالا که با انواع تولید محتوا و جزئیات هر یک آشنا شدیم، احتمالا از خود می‌پرسید که باید کدام روش را انتخاب کرد. حقیقت این است که انتخاب بهترین روش تولید محتوا با توجه به نوع خدمات یا محصولات برند شما، بودجه اولیه، اهداف و ویژگی‌های مخاطبان هدف صورت می‌گیرد. در نظر داشته باشید که می‌توانید با ترکیب روش‌های تولید محتوا، نتیجه بهتر و بازخورد سریع‌تری دریافت کنید.

روش های تولید محتوا

اگر با وجود توضیحات ارائه شده، همچنان در انتخاب بهترین روش برای تولید محتوای کسب و کار خود دچار سردرگمی هستید. می‌توانید از مشاوران و متخصصین حوزه رشد کسب و کار کمک بگیرید. کاسب یار یکی از برترین مجموعه‌ها در حوزه مشاوره رشد کسب و کار است.

کارشناسان این مجموعه به شما، کارآفرینان و صاحبان برند، کمک می‌کنند که با مشکلات ساختار کسب و کار آشنا شوید؛ سپس راهکارهای مناسب را ارائه می‌دهند. می‌توانید برای دریافت انواع مشاوره در زمینه دیجیتال مارکتینگ، امور سئو و سایر مسائل مربوط به کسب و کار خود، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کلام آخر

در دنیای امروز، فضای مارکتینگ بدون حضور انواع تولید محتوا غیرقابل تصور است. کارشناسان این حوزه تلاش می‌کنند که با استفاده از روش‌های گوناگون مخاطبان را جذب و حفظ کنند. پیشرفت تکنولوژی به ما کمک می‌کند که بتوانیم در عرصه‌های مختلفی محتوا تولید کنیم.

در این مطلب تلاش کردیم هر یک از شاخه‌های این حوزه را بررسی کنیم و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم. می‌توانید برای دریافت مشاوره در این حوزه و رشد کسب و کار خود، با کارشناسان مجموعه کاسب یار در ارتباط باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟

به آن امتیاز بدهید.

امتیاز بدهید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه کاربران

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments