Search

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین، تبلیغ برندها برای ارتباط با مشتریان بالقوه است که با استفاده از اینترنت و سایر اشکال ارتباطات دیجیتال صورت می‌گیرد. دیجیتال مارکتینگ نه تنها شامل ایمیل‌، رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات مبتنی بر وب است، بلکه پیام‌های متنی و چندرسانه‌ای به‌عنوان یک کانال بازاریابی نیز جزوی از آن است. اساساً، اگر یک کمپین بازاریابی شامل ارتباطات دیجیتالی باشد، به مشاوره دیجیتال مارکتینگ نیاز دارد.


گفتیم که معنی دیجیتال مارکتینگ digital marketing معمولا به کمپین‌های بازاریابی اطلاق می‌شود که در رایانه، تلفن، تبلت یا دستگاه‌های دیگر ظاهر می‌شوند. این می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله ویدیوی آنلاین، تبلیغات نمایشی، بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغات اجتماعی پولی و پست‌های رسانه‌های اجتماعی بخشی از بازاریابی دیجیتال است. امروزه هنوز بازاریابی دیجیتال با “بازاریابی سنتی” مانند تبلیغات مجلات، بیلبوردها و پست مستقیم مقایسه می‌شود.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

حتما این نکته را قبول دارید که هر نوع بازاریابی می‌تواند به پیشرفت کسب و کار شما کمک کند. با این‌حال، بازاریابی دیجیتال به دلیل دسترسی به کانال‌های دیجیتال اهمیت زیادی پیدا کرده است. در واقع تنها در آوریل 2022، 5 میلیارد کاربر اینترنت در سراسر جهان وجود داشته است.

از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا پیام‌های متنی، راه‌های زیادی برای استفاده از تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ به منظور برقراری ارتباط با مخاطبان هدف وجود دارد. علاوه بر این، بازاریابی دیجیتال دارای حداقل هزینه‌های اولیه است و آن را به یک تکنیک بازاریابی مقرون به صرفه برای مشاغل کوچک تبدیل می‌کند.

با توجه به تنوع روش‌های بازاریابی دیجیتال، مجموعه‌ای از مزایای مشابه متنوع برای مزایای دیجیتالی وجود دارد. در سطحی فراگیر، بازاریابی دیجیتال کسب و کارها را قادر می‌سازد تا در طول فعالیت‌های روزمره، مانند اسکن رسانه‌های اجتماعی، خواندن مقالات آنلاین، تماشای ویدیوها و غیره، به مشتریان دسترسی پیدا کنند.

ویژگی های بازاریابی دیجیتال

از دیدگاه کلی، بازاریابی به معنای شناسایی و رفع نیازهای مشتری است. این یک وظیفه مهم در زمینه کسب و کار است، زیرا تلاش‌های بازاریابی موفق می‌تواند منجر به جذب مشتری بزرگ شود. چرخه بازاریابی سنتی شامل تجزیه و تحلیل و جهت‌گیری بازار، ترکیب محصول و محیط کسب و کار است.

اگرچه بازاریابی ریشه‌های عمیقی در تاریخ و فرهنگ کسب و کار دارد، اما بازاریابی دیجیتال یک روش نسبتاً جدید است. با رشد چشمگیر فناوری دیجیتال و افزایش فراگیر رایانه و تلفن‌های هوشمند، کسب و کارها شروع به آزمایش روشهای بازاریابی جدید کردند و در نتیجه بنابراین بازاریابی دیجیتال متولد شد.

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

1. جغرافیایی وسیع

برخلاف روش‌های سنتی، بازاریابی دیجیتال فقط محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص نیست. اینترنت برای خیلی از مردم جهان در دسترس است. این به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا به مشتریانی که در ایالت یا کشور دیگری زندگی می‌کنند، بازاریابی و فروش کنند و بسیاری از موانع بازاریابی سنتی را از بین ببرد. این باعث می‌شود تا دسترسی به بازار کسب‌وکارتان را افزایش دهید و با مخاطبان بیشتری در کانال‌های دیجیتال مختلف ارتباط برقرار کنید.

2. مقرون به صرفه بودن

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ نه تنها نسبت به بازاریابی سنتی به مخاطبان بیشتری دسترسی دارد، بلکه هزینه کمتری نیز دارد. هزینه‌های فراوان برای آگهی‌های روزنامه، تبلیغات تلویزیونی و دیگر فرصت‌های بازاریابی سنتی می‌تواند بالا باشد. همچنین بازاریابی سنتی، کنترل کمتری بر روی اینکه آیا مخاطبان هدف شما در وهله اول آن پیام‌ها را خواهند دید یا خیر به شما می‌دهند.

با دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید یک قطعه محتوا ایجاد کنید که تا زمانی که وبلاگ شما فعال است، بازدیدکنندگان را به سمت آن جذب کند. حتی می‌توانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید که پیام‌ها را بر اساس یک زمان‌بندی به فهرست‌های مشتریان هدف ارسال می‌کند و تغییر آن، زمان‌بندی یا محتوا در صورت نیاز آسان است.

3. شخصی سازی

دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهد که داده‌های مشتری را به گونه‌ای جمع آوری کنید که بازاریابی آفلاین نمی‌تواند این کار را انجام دهد. داده‌های جمع‌آوری شده به صورت دیجیتالی بسیار دقیق‌تر و خاص‌تر هستند. تصور کنید خدمات مالی ارائه می‌دهید و می‌خواهید پیشنهادات ویژه‌ای را برای کاربران اینترنتی ارسال کنید، دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهد که با مشتریان خود ارتباط دوطرفه داشته باشید.

به استراتژی رسانه‌های اجتماعی خود فکر کنید. زمانی که مخاطبان هدف شما آخرین پست شما را می‌بینند بسیار عالی است، اما زمانی که درباره آن نظر می‌دهند یا آن را به اشتراک می‌گذارند، عالی است. این تعامل برای مشتری شما نیز ارزشمند است.

4. تجزیه و تحلیل بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

یکی از مزایای عمده بازاریابی دیجیتال این است که خیلی راحت قابل ردیابی و اندازه‌گیری است. امروزه، تجزیه و تحلیل‌ها به بازاریابان اجازه می‌دهند تا رفتار کاربران را در سطح بسیار دقیقی دنبال کنند: اطلاعاتی مانند چند بار روی یک پیوند کلیک می‌کنند، چقدر زمان صرف یک صفحه وب می‌کنند، چند بار ایمیل‌ها را باز می‌کنند، همه قابل بررسی است.

این روش به بازاریابان اجازه می‌دهد تا بیاموزند که چه روشی با مشتریان موفق است و پیام‌های بازاریابی آنها را در حرکت رو به جلو تطبیق دهند. بررسی این داده‌ها و استفاده از آن‌ها برای تصمیم‌گیری استراتژیک، بخش مهمی از کار یک بازاریاب دیجیتال است و آن‌ها را از همتایان سنتی خود متمایز می‌کند.

ویژگی های بازاریابی دیجیتال

انواع دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در ادامه مقاله با برخی از محبوب‌ترین انواع بازاریابی دیجیتال صحبت می‌کنیم و مروری کوتاه بر هر کدام ارائه می‌دهیم.

1. بهینه‌سازی موتورهای جستجو

هدف سئو این است که یک کسب و کار در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالا کسب کند و در نهایت ترافیک موتورهای جستجو را به وب سایت آن کسب و کار افزایش دهد. برای انجام این کار، بازاریابان سئو در مورد کلمات و عباراتی که مصرف‌کنندگان برای جستجوی اطلاعات آنلاین استفاده می‌کنند، تحقیق کرده و از آن اصطلاحات در محتوای خود استفاده می‌کنند.

2. پرداخت به ازای هر کلیک

پرداخت به ازای کلیک، مربوط به تبلیغات پولی و نتایج موتور جستجو اشاره دارد. این یک شکل کوتاه مدت دیجیتال مارکتینگ است، به این معنی که وقتی دیگر پولی پرداخت نکنید، تبلیغ دیگر وجود نخواهد داشت. مانند SEO، PPC که یک راه برای افزایش ترافیک جستجو در تجارت آنلاین است.

پرداخت به ازای کلیک می‌تواند به تبلیغاتی که در بالا و کناره‌های صفحه نتایج جستجو می‌بینید، تبلیغاتی که هنگام مرور وب می‌بینید، تبلیغات قبل از ویدیوهای YouTube و تبلیغات در برنامه‌های تلفن همراه اشاره داشته باشد.

3. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

این نوع بازاریابی؛ شامل هر کاری است که یک کسب و کار از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهد. تقریباً همه با رسانه‌های اجتماعی آشنا هستند، اما بازاریابان باید با رویکردی یکپارچه به همه شبکه‌های اجتماعی بپردازند. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی فقط ایجاد پست برای کانال‌های اجتماعی و پاسخ دادن به نظرات نیست. برای موفق بودن در این روش، تلاش‌های شما باید هماهنگ و منظم باشد.

برای کمک به ثابت ماندن پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی، ابزارهای آنلاین زیادی برای خودکار ساختن زمان‌بندی پست‌های رسانه‌های اجتماعی در دسترس هستند. البته بازاریابان فقط باید از این روش به عنوان یک ابزار استفاده کنند، اگر شخص واقعی پشت پست‌ها نباشد، کاربران به سرعت متوجه خواهند شد.

دوره اینستاگرام و تولید محتوا

4. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا از توضیح کامل و اشتراک‌گذاری اطلاعات برای افزایش آگاهی از برند استفاده می‌کند. «محتوا» می‌تواند به معنای پست‌های وبلاگ، منابعی مانند کاغذهای سفید و کتاب‌های الکترونیکی، ویدیوهای دیجیتال، پادکست‌ها و موارد دیگر باشد.

به طور کلی، قبل از هر چیز باید چیز ارزشی برای مصرف کننده ایجاد کند، نه اینکه فقط برند را تبلیغ کند یا سعی در فروش داشته باشد. بازاریابی محتوا درباره ساختن یک رابطه طولانی و قابل اعتماد با مشتری شما است که می‌تواند باعث فروش‌های زیادی با گذشت زمان شود.

5. بازاریابی ایمیلی

حتی با ظهور رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه و سایر کانال‌ها، ایمیل هنوز یکی از موثرترین تکنیک‌های بازاریابی است. این می‌تواند بخشی از یک استراتژی بازاریابی محتوا باشد، ارزشی برای مصرف کنندگان فراهم کند و در طول زمان مخاطب شما را به مشتری تبدیل کند. متخصصان بازاریابی ایمیلی نه تنها می‌دانند که چگونه کمپین‌های قانع کننده ایجاد کنند، بلکه دسترسی مفید به مخاطب را نیز درک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست؟

6. بازاریابی موبایلی

این نوع بازاریابی دیجیتال بر روی دستیابی به مخاطبان مورد نظر شما در تلفن هوشمند یا تبلت آن‌ها متمرکز است. بازاریابی موبایلی با پیام‌های متنی، رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌، ایمیل و اپلیکیشن‌های گوناگون موبایل به مخاطبان دسترسی دارد. بازاریابان می‌توانند پیشنهادها یا محتوای ویژه را متناسب با یک مکان یا زمان جغرافیایی تنظیم کنند، دقیقا مانند زمانی که یک مشتری وارد فروشگاه می‌شود.

انواع بازاریابی دیجیتال

تعرفه خدمات دیجیتال مارکتینگ

خوب تا اینجا متوجه شدید که دیجیتال مارکتینگ چیه! ولی هزینه آن به چه صورت است؟ هزینه‌های تعرفه بازاریابی دیجیتال شما به عوامل مختلفی بستگی دارد: بودجه بازاریابی شما، اهداف شما، تعداد کانال‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید. مشاغل کوچک 10 تا 20درصد از درآمد خود را باید به اینکار اختصاص دهند.

هیچ پاسخ یکسانی برای این سوال وجود ندارد که “بازاریابی دیجیتال چقدر هزینه دارد؟” کسب‌وکارها در اندازه‌های مختلف، با استراتژی‌ها و بودجه‌های کاملا متفاوت هستند. همچنین، همان‌طور که اشاره شد آژانس‌های بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای کوچک بسیار کمتر از همتایان بزرگتر خود هزینه خواهند کرد.

مشاوره دیجیتال مارکتینگ

اگر می‌خواهید یک برنامه بازاریابی دیجیتال موفق انجام دهید، اولین قدم شما این است که اقدامات مختلف را اجرا و تجزیه و تحلیل کنید، باید دقیقا بدانید هر قسمت بازاریابی در کدام استراتژی شما قرار دارد و سناریوهای واقعی را ترسیم کنید. خوشبختانه، یک مشاوره دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

این مشاوران چه کارهای دیگری می‌توانند برای سازمان شما انجام دهند. یک مشاور بازاریابی دیجیتال، برنامه‌های بازاریابی دیجیتال را ایجاد می‌کند، استراتژی‌هایی را تعریف می‌کند که شما نیاز دارید تا خود را در بازار قرار دهید تا رشد کنید و سپس آن‌ها را اجرا کنید و کانال‌های لازم را برای برقراری ارتباط با آنها در نظر بگیرید تا با موفقیت به مخاطبان هدف خود برسید.

این مقاله برای شما مفید بود؟

به آن امتیاز بدهید.

امتیاز بدهید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه کاربران

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اسدی
اسدی
1 سال قبل

درصورتی که بخوام جایگزینی برای اینستاگرام برای ادامه کارم داشته باشم چی پیشنهاد می کنید؟

پگاه جلالی
پگاه جلالی
پاسخ به  اسدی
1 سال قبل

سلام. پیشنهاد ما طراحی سایت برای کسب و کارتون هست که هیچ وقت قرار نیست تحت تاثیر قرار بگیره.

افروزی
افروزی
1 سال قبل

اگر بخوام اطلاعات بیشتری در رابطه با بازاریابی ایمیلی بدست بیارم مطلب یا دوره ای در این زمینه دارید؟

پگاه جلالی
پگاه جلالی
پاسخ به  افروزی
1 سال قبل

در حال حاضر خیر
ولی میتونین مشاوره دریافت کنین