کاسب یار

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

فاکتور رسمی به فاکتوری می گویند که بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده است و مورد تایید اداره دارایی می باشد. برخی افراد فکر می کنند صدور فاکتور رسمی برای مشتریان حقیقی الزامی ندارد و تنها برای شرکت ها و مجموعه های بزرگ ضرورت دارد، در صورتی که این باور  درباره نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه است. در واقع اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده هستید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتور رسمی بدهید، و فرقی نمی کند که مشتری کالا یا خدمات شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد.

در این مطلب ضمن معرفی فاکتور رسمی به بیان ویژگی های آن می پردازیم. در انتها نیز می توانید یک نمونه فاکتور رسمی را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید.

فهرست مطالب

فاکتور رسمی چیست ؟

همانطور که قبلتر گفته شد فاکتور رسمی به فاکتوری می گویند که بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده و مورد تایید اداره دارایی است. در حالیکه فاکتور غیر رسمی صرفا برای اطلاع مشتریان تهیه می شود و استانداردهای مورد تایید اداره دارایی در آن در نظر گرفته نشده است. دقیقا به همین دلیل است که امکان ارائه فاکتورهای غیر رسمی به وزارت دارایی وجود ندارد.

برای کدام دسته از مشتریان باید فاکتور رسمی صادر کنیم؟

برخی تصور می کنند صدور فاکتور رسمی، تنها برای مشتریان حقیقی (شرکت ها و مجموعه های بزرگ و بنگاه های اقتصادی) ضرورت دارد، در صورتی که این باور درباره نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه است. ارائه فاکتور رسمی به خریداران برای تمام بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می شوند اجباری است.

در واقع فرقی نمی کند که مخاطب کالای شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد؛ در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتور رسمی بدهید. در صورتی که از ارائه فاکتور رسمی خودداری شود، جرم صورت گرفته و طبق قانون با مجموعه خاطی برخورد می شود.

توجه داشته باشید که صدور فاکتور رسمی محدود به فروش کالاهای فیزیکی نبوده و برای فروش خدمات نیز باید صدور فاکتور را انجام داد.

در فاکتور رسمی چه اطلاعاتی ثبت می شود؟

یک فاکتور رسمی و استاندارد،‌ که مورد تایید اداره دارایی باشد،‌ باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

  • شماره سریال(شماره فاکتور): مهمترین ویژگی های فاکتور رسمی تایید شده نوع چاپ شماره سریال آن هاست. شماره سریال فاکتوررسمی باید با رنگ قرمز و در قالب افست یا ملخی و یا با کمی برجستگی چاپ شود که به راحتی قابل شناسایی باشد و از چاپ دیجیتالی و شماره های زدن های معمولی قابل تشخیص باشد. حالا که می‌دانید شماره سریال فاکتور چیست، باید با سایر مشخصات فاکتور رسمی آشنا شوید.
  • اطلاعات خریدار و فروشنده: کد اقتصادی، شناسه ملی/کد ملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و مشخصات دیگر هر دو طرف معامله حتما باید در فاکتور مورد تایید دارایی رسمی خرید و فروش ذکر شوند.
  • تخفیفات، مالیات و عوارض: در هنگام تهیه فاکتور رسمی کالا و خدماتی که ارائه شده باید با اعلام تعداد و قیمت توضیح داده شوند، تخفیف ها اعمال و نشان داده شود و سپس باید مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آن محاسبه و ذکر شود. در این مورد باید توجه کنید که تخفیف حتما باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده اعمال شود؛ برخی به اشتباه در ابتدا مالیات و عوارض را محاسبه و در مرحله آخر تخفیف را محاسبه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات و ارزش افزوده، مقاله اعتبار ارزش افزوده را از دست ندهید.
  • امضاء و مهر: در نهایت آخرین ویژگی فاکتور رسمی مورد تایید دارایی، عدم وجود خط خوردگی در فاکتور و وجود مهر و امضاء در فاکتورهاست.

نمونه فاکتور رسمی

در ادامه می توانید یک نمونه فاکتور رسمی را مشاهده کنید،‌ همچنین امکان دانلود این آن بصورت PDF و Word نیز برای شما فراهم شده تا بتوانید آن را متناسب با نیاز شخصی سازی کرده و از آن برای صدور فاکتور رسمی استفاده کنید.

دانلود "فاکتور رسمی"

اسناد بیشتر در کازیو

اسناد بیشتر در کازیو

نظرات کاربران درباره "فاکتور رسمی"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمایل دارید بصورت هفتگی جدیدترین های حوزه کسب و کار را از کاسب یار بشنوید ؟

کاسب یار

کاسب یار به صاحبان و مدیران کسب و کارها کمک میکند ضمن تشخیص مشکلات و موانع موجود کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. راهکار های ارائه شده توسط کاسب یار کم هزینه بوده و قابل اجرا هستند.

کاسب یار همچنین تمامی ابزار های مورد نیاز را در اختیار شما می گذارد تا برای بهبود کسب و کار و همچنین توسعه فردی، شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کند.

© 2021، تمامی حقوق مادی و معنوی کاسب یار (دستیار هوشمند کسب و کار) متعلق به شرکت اقیانوس آبی می باشد.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

پشتیبانی کاسب یار

برای  شروع روی نام کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در واتساپ چت کنید.

معمولا کمتر از چند دقیقه جواب داده خواهد شد: