فاکتور رسمی

یکی از فرم های مورد نیاز در فروش کسب و کار ها فاکتور رسمی است. فرمت فاکتور رسمی بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده است و مورد تایید اداره دارایی می باشد. برخی افراد فکر می کنند صدور فاکتور رسمی ( و یا رعایت فرمت فاکتور) برای مشتریان حقیقی الزامی ندارد و تنها برای شرکت ها و مجموعه های بزرگ ضرورت دارد، در صورتی که این باور  درباره نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه است. در واقع اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده هستید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتور رسمی بدهید، و فرقی نمی کند که مشتری کالا یا خدمات شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد.

در این مطلب ضمن معرفی فرمت فاکتور رسمی به بیان ویژگی های آن می پردازیم. در انتها نیز می توانید یک نمونه فاکتور رسمی را مشاهده کنید و با فرمت فاکتور رسمی آشنا شوید و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید. شما در وبسایت kasebyaar.com علاوه بر دانلود فرم های مورد نیاز خود از بخش کازیو می توانید از یک نرم افزار مشاوره کسب و کار برای تحلیل کسب و کار خود استفاده کنید.

فهرست مطالب

فاکتور فروش چیست؟

در هر کسب و کار و فروشگاه یا مراکز تجاری که محصول یا خدماتی به مشتریان ارائه می شود داشتن فاکتور فروش یا خدمات الزامی می باشد. کاربرد اولیه فاکتور اطلاع مشتری از قیمت و جزئیات محصولات و خدمات دریافتی است.

همچنین گاهی اوقات و به دلایل مختلفی (مثل اشتباه در انتخاب مشتری، اشکال در جنس فروخته شده و …) مشتری تمایل دارد تا محصولات را (بصورت کامل و یا فقط بخشی از آن) مرجوع نماید. از این رو فاکتور کمک می کند تا تاریخِ تعداد، قیمت، میزان تخفیف و تمامی اطلاعاتی که شما نیاز دارید تا در مورد مرجوعی و شرایط آن تصمیم بگیرید را به شما یادآوری می کند.

در قانون نظام صنفی ارائه فاکتور برای مشتریان توسط فروشنده یا ارائه دهنده خدمات ملزم دانسته شده است.

به چه فاکتوری، فاکتور رسمی می گویند؟

همانطور که قبلتر گفته شد فاکتور رسمی به فاکتوری می گویند که بر اساس فرمت فاکتور تعیین شده توسط قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده و مورد تایید اداره دارایی است. در حالیکه فاکتور غیر رسمی صرفا برای اطلاع مشتریان تهیه می شود و در فرمت آن استانداردهای مورد تایید اداره دارایی در نظر گرفته نشده است. دقیقا به همین دلیل است که امکان ارائه فاکتورهای غیر رسمی به وزارت دارایی وجود ندارد.

برای کدام دسته از مشتریان باید فاکتور رسمی صادر کنیم؟

برخی تصور می کنند رعایت فرمت فاکتور رسمی، تنها برای مشتریان حقیقی (شرکت ها و مجموعه های بزرگ و بنگاه های اقتصادی) ضرورت دارد، در صورتی که این باور درباره نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه است. ارائه فاکتور با فرمت رسمی به خریداران برای تمام بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می شوند اجباری است.

در واقع فرقی نمی کند که مخاطب کالای شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد؛ در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتور رسمی بدهید. در صورتی که از ارائه فاکتور رسمی خودداری شود، جرم صورت گرفته و طبق قانون با مجموعه خاطی برخورد می شود.

توجه داشته باشید که صدور فاکتور رسمی محدود به فروش کالاهای فیزیکی نبوده و برای فروش خدمات نیز باید صدور فاکتور را انجام داد.

در فرمت فاکتور رسمی چه اطلاعاتی ثبت می شود؟

فرمت یک فاکتور رسمی و استاندارد،‌ که مورد تایید اداره دارایی باشد،‌ باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

  • شماره سریال(شماره فاکتور): مهمترین ویژگی های فاکتور رسمی تایید شده نوع چاپ شماره سریال آن هاست. شماره سریال فاکتوررسمی باید با رنگ قرمز و در قالب افست یا ملخی و یا با کمی برجستگی چاپ شود که به راحتی قابل شناسایی باشد و از چاپ دیجیتالی و شماره های زدن های معمولی قابل تشخیص باشد. حالا که می‌دانید شماره سریال فاکتور چیست، باید با سایر مشخصات فاکتور رسمی آشنا شوید.
  • اطلاعات خریدار و فروشنده: کد اقتصادی، شناسه ملی/کد ملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و مشخصات دیگر هر دو طرف معامله حتما باید در فاکتور مورد تایید دارایی رسمی خرید و فروش ذکر شوند.
  • تخفیفات، مالیات و عوارض: در هنگام تهیه فاکتور رسمی کالا و خدماتی که ارائه شده باید با اعلام تعداد و قیمت توضیح داده شوند، تخفیف ها اعمال و نشان داده شود و سپس باید مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آن محاسبه و ذکر شود. در این مورد باید توجه کنید که تخفیف حتما باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده اعمال شود؛ برخی به اشتباه در ابتدا مالیات و عوارض را محاسبه و در مرحله آخر تخفیف را محاسبه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات و ارزش افزوده، مقاله اعتبار ارزش افزوده را از دست ندهید.
  • امضاء و مهر: در نهایت آخرین ویژگی فاکتور رسمی مورد تایید دارایی، عدم وجود خط خوردگی در فاکتور و وجود مهر و امضاء در فاکتورهاست.

نمونه فاکتور رسمی با فرمت استاندارد

در ادامه می توانید یک نمونه فرمت فاکتور رسمی را مشاهده کنید،‌ همچنین امکان دانلود این آن بصورت PDF و Word نیز برای شما فراهم شده تا بتوانید آن را متناسب با نیاز شخصی سازی کرده و از آن برای صدور فاکتور با فرمت رسمی استفاده کنید.

به "فاکتور رسمی" امتیاز بدهید

3.7 از 5 - (11 امتیاز ثبت شده)

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
افزایش فروش می تواند فرآیندی بسیار چالش برانگیز باشد.گاهی به علت شرایط و گاهی هم به دلیل عدم دانش کافی و انتخاب روش های نادرست، کسب و کارها فروششان را از دست می دهند. اگر شما هم جزو کسب و کارهایی هستید که در فروش خود مشکل دارید، حتما این مقاله را بخوانید…
برای اکثر مشاغل، ارزشمندترین و مهمترین دارایی آنها مشتریان هستند. مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM تمام فعالیت ها و ابزارهایی است که به آن ها برای داشتن بهترین رابطه با مشتریان و کسب رضایتشان نیاز دارید…

اسناد بیشتر در کازیو

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

تمایل دارید بصورت هفتگی جدیدترین های حوزه کسب و کار را از کاسب یار بشنوید ؟

کاسب یار

کاسب یار به صاحبان و مدیران کسب و کارها کمک میکند ضمن تشخیص مشکلات و موانع موجود کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. راهکار های ارائه شده توسط کاسب یار کم هزینه بوده و قابل اجرا هستند.

کاسب یار همچنین تمامی ابزار های مورد نیاز را در اختیار شما می گذارد تا برای بهبود کسب و کار و همچنین توسعه فردی، شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کند.

© 2021، تمامی حقوق مادی و معنوی کاسب یار (دستیار هوشمند کسب و کار) متعلق به شرکت اقیانوس آبی (oghyanooseabi.com) می باشد.

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

فاکتور رسمی

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: