نمونه قرارداد پیمانکاری

یکی از مهم ترین و اساسی ترین قرارداد ها در زمینه تولید و تهیه محصول، قرارداد پیمانکاری تولید و تهیه محصول است که مابین کارفرما و پیمانکار با هدف تولید محصول و یا تهیه قطعه در زمانی مشخص با هزینه و درآمدی مشخص و معین منعقد می شود. شما علاوه بر دانلود دیگر فرم ها از بخش کازیو در وبسایت kasebyaar.com می توانید با استفاده از خدمت مشاور کسب و کار که یک هوش مصنوعی و نرم افزار آنلاین برا تحلیل کسب و کار است نیز استفاده کنید.

در این مطلب ضمن معرفی نمونه قرار داد پیمانکاری تولید ، اجزای این فرم را بیان می کنیم و همچنین نکاتی را درباره این نوع قرارداد ها می خوانیم. در انتها نیز می توانید یک نمونه فرم قرارداد پیمانکاری تولید و تهیه را مشاهده کنید و در صورت تمایل یک نمونه قرارداد پیمانکاری را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید.

فهرست مطالب

قرارداد پیمانکاری تولید و تهیه چیست؟

شروع قرارداد پیمانکاری بدین شکل بوده که یک کارفرما برای اجرای پروژه های خود به دلیل گستره بودن آن پروژه و بخش های مختلفی که اجرای یک پروژه را شامل می شود، نیاز به پیمانکاری با تخصص های متفاوت برای انجام پروژه هایش می کند.

در این موقعیت است که فرم قرارداد پیمانکاری می تواند به شدت به کمک کارفرما و پیمانکار بیاید.

براساس قرارداد پیمانکاری تولید و تهیه، کارفرما مجموعه ای از فعالیت ها و اقدامات را تحت یک شرایط خاص به شخصی حقیقی یا حقوقی به عنوان پیمانکار تولید و تهیه واگذار می کند.

تعریف کلی قرارداد پیمانکاري

برای آن که بخوایم قرارداد پیمانکاری را تعریف کنیم میتوانیم به جمله زیر اشاره کنیم:

قراردادی است که میان کارفرما و پیمانکار تنظیم شده و مطابق با این قرار داد، کارفرما که یکی از طرفین این قرارداد است مجموعه ای از امور شامل اقدامات و فعالیت ها را از پیمانکار یعنی طرف دیگر قرارداد درخواست می کند.

کارفرما و پیمانکار در قرارداد پيمانكاري

همانطور که در قبل تر اشاره شد در یک طرف این قرارداد کارفرما به عنوان آمر قرار دارد که انجام عملی را در قبال پرداخت وجه معین و در زمان معین از پیمانکار درخواست می کند. بنابراین کارفرما باید در بند های قرارداد، شرایط و مسائلی که پیمانکار باید آن ها را مد نظر قرار دهد را بر اساس اسناد و مدارک خاص به پیمانکار ارائه دهد. همچنین می توان گفت کسی که اجرا کننده آنچه که کارفرما امر میکند، پیمانکار است.

شرایط عمومی حاکم بر قرارداد پیمانکاری

شرایط عمومی همانطور که از اسم آن پیداست عمومیت داشته و بر هرگرونه قرارداد پیمانکاری، صرف نظر از موضوع آن حاکمیت دارد.

شرایط پایه و اساسی یک قرارداد پیمانکاري شرایط عمومی بوده و هیچ متن قرارداد پیمانکاری نمی تواند بر خلاف آن تنظیم شود. به عبارت دیگر شرایط عمومی قرارداد پیمانکاری، تغییر ناپذیر بوده و در قالب یک چارچوب کلی، مسئولیت ها و وظایف هر یک از طرفین قرارداد و همچنین حقوق هر کدام از آن ها را تعیین می کند.

شرایط خصوصی حاکم بر نمونه قرارداد پيمانكاري

برخلاف شرایط عمومی، شرایط خصوصی نقش تکمیل کننده را در تنظیم قرارداد پیمانکاری دارند.بنابراین می توان دریافت که شرایط خصوصی در نمونه قرارداد پیمانکاری با توجه به ماهیت و موضوع قرارداد پیمانکاری تنظیم می شوند. برای مثال شرایط خصوصی حاکم بر متن قرارداد پیمانکاری ساختمان می تواند با شرایط خصوصی قرارداد پیمانکاری تعمیر خودرو متفاوت باشد.

اما آنچه که در مورد شرایط خصوصی در تمام قرارداد پیمانکاری مشابه است، عدم توانایی و قدرت آن ها در تغییر یا از بین بردن شرایط عمومی این دسته از قرارداد ها است.

یک قرارداد پیمانکاری لازم است با جایز؟

مطابق قانون عقد لازم قراردادی است که هیچ یک از طرفین قرارداد حق فسخ آن را نداشته باشند به جز مواردی که قانون گذار گفته است. همچنین عقد جایز، قراردادی است که هر یک از طرفین هر موقع که بخواهند بتوانند آن را فسخ کنند.

با توجه به توضیحات بالا میتوانیم بفهمیم که اصل کلیه قرارداد ها بر لازم بودن قرارداد است. در نتیجه فسخ متن قرارداد پیمانکاری توسط هر یک از طرفین، تابع قوانین و استثنائات خاص صورت می گیرد.

جزئیات در بستن قرارداد پیمانکاري

تنظیم هر قراردادی شرایط خاص خود را دارد اما در اینجا به نکات مهم قرارداد پیمانکاری که باید به آن توجه شود اشاره می کنیم:

 • مشخصات طرفین قرارداد: هر یک از طرفین قراداد باید مشخصات خود را به صورت کامل در قرارداد بنویسند تا در صورت بروز هرگونه اختلاف، مراجع قضایی با توجه به مشخصات مندرج در قرارداد اقدام می کنند و همچنین اظهار نامه به آدرسی فرستاده می شود که در متن قرارداد ذکر شده.
 • موضوع فرم قرارداد پیمانکاری: قبل از نوشتن قرارداد باید موضوع آن مشخص شود.
 • اسناد و مدارک: لازم است در قرارداد بین کارفرما و پیمانکار به تمامی اسناد و مدارکی که کارفرما در اختیار پیمانکار می دهد توجه شود.
 • مبلغ قرارداد: در این قسمت مبلغی مابین کارفرما و پیمانکار تعیین می شود. اکثر مواقع مبلغ قرارداد پیمانکاری بخشی از مبلغ به صورت پیش پرداخت و بخش دیگری از مبلغ به صورت تدریجی و با توجه به پیشرفت پیمانکار در کار پرداخت می شود
 • تعهدات کارفرما و پیمانکار: در نمونه قرار داد پیمانکاری به برخی مسائل مانند نظارت بر اجرای کار، همچنین تعهدات کارفرما و پیمانکار اشاره می شود که ارکان اصلی این قرارداد می باشد. برای تنظیم یک قرارداد مناسب، بیان واضح تعهدات هر دو طرف الزامی است

مزایای داشتن نمونه قرار داد پیمانکاری

 1. افزایش بهره وری
 2. پیش بینی هزینه ها و پرداخت ها
 3. صرفه جویی
 4. اطلاع یافتن پیمانکار از سرعت و کیفیت مورد نظر کارفرما

نکات نمونه قرارداد پیمانکاری تولید و تهیه

 1. پیمانکار نسبت به حفظ و نگهداری اطلاعات و اسناد مربوطه در اختیار خود در مدت پابرجایی قرارداد و حتی پس از آن مسئول می باشد. تحت هیچ شرایطی پیمانکار نباید اطلاعات، مدارک ویا دانش فنی ای که توسط کارفرما در اختیار ایشان گذاشته می شود را فاش نماید.
 2. پیمانکار موظف است تا موضوع قرارداد را برابر نمونه شاهد تایید شده توسط کارفرما و با کیفیت مطلوب تولید کنید
 3. یکی از اساسی ترین نکته های قرارداد پیمانکاری تولید و تهیه محصول این است که گاهی شخص سازنده قطعه ویا محصول دارای ارزش است. به عبارتی مهم این است که چه شخصی این محصول را تولید می کند. در صورتی که پیمانکار قرار بود غایب باشد، موظف است فردی متخصص و مسئول را به عنوان نماینده خود و مدیر پروژه تعیین نماید و با تایید کارفرما به انجام کار بپردازد.
 4. اگر قالبی از سوی کارفرما برای تولید بطور امانی به پیمانکار تحویل داده شود، پیمانکار باید در حفظ و نگهداری آن تمام تلاش و مساعی لازم را مبذول نماید. و این به این معنی است که جبران خسارت های ناشی از بی دقتی در امر تولید به عهده پیمانکار خواهد بود.
 5. عموما در قرارداد فوق اینگونه درج می گردد که تمامی عوارض و حقوق دولتی به عهده پیمانکار بوده و کارفرما در این مسئله مسئولیتی نخواهد داشت.
 6. پیمانکار در مقابل هرگونه اشتباه، بی احتیاطی و بی توجهی به نکات ایمنی از سوی پرسنل خویش در مقابل کارفرما مسئول است.
 7. در قرارداد صراحتاً باید نوشته شود که کارفرما به ازای تحویل چند تیراژ از محصولات مورد قرارداد موظف است تا هزینه مربوط به پیمانکار پرداخت نماید؟
 8. پیمانکار در برابر کارفرما به ازای هر پیامد ناشی از تاخیر، ضعف عملکر، سستی و بی مبالاتی، نقض قرارداد و قصور و… مسئولیت مطلق دارد
 9.  

اجزای فرم قرارداد تولید و تهیه:

 • عنوان قرارداد
 • مشخصات طرفین
 • ماده 1- موضوع قرارداد
 • ماده 2- مدت قرارداد
 • ماده 3- مبلغ قرارداد
 • ماده 4- نحوه پرداخت
 • ماده 5- وظایف و تعهدات پیمانکاری
 • ماده 6- مظایف و تعهدات کارفرما
 • ماده 7- فسخ قرارداد
 • ماده 8- حوادث قهریه
 • ماده 9- حل اختلاف
 • امضای پیمانکار و امضای کارفرما

به "نمونه قرارداد پیمانکاری" امتیاز بدهید

4.2 از 5 - (23 امتیاز ثبت شده)

پیشنهاد ویژه

حتما این پکیج ها را هم ببینید

هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
برای اکثر مشاغل، ارزشمندترین و مهمترین دارایی آنها مشتریان هستند. مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM تمام فعالیت ها و ابزارهایی است که به آن ها برای داشتن بهترین رابطه با مشتریان و کسب رضایتشان نیاز دارید…
مدیریت ارتباط با مشتری
برای اکثر مشاغل، ارزشمندترین و مهمترین دارایی آنها مشتریان هستند. مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM تمام فعالیت ها و ابزارهایی است که به آن ها برای داشتن بهترین رابطه با مشتریان و کسب رضایتشان نیاز دارید…
ارزیابی تامین کنندگان موضوعی بسیار مهم در مدیریت هزینه های سازمان است و شما به عنوان مدیر باید هنر انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان را برای ادامه شراکت داشته باشید…
ارزیابی تامین کنندگان- قرارداد پیمانکاری
ارزیابی تامین کنندگان موضوعی بسیار مهم در مدیریت هزینه های سازمان است و شما به عنوان مدیر باید هنر انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان را برای ادامه شراکت داشته باشید…
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمد

بسیار عالی این سایت خسته نباشید🌹

kasebyar

🌺🙏🏻

ورود

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

نمونه قرارداد پیمانکاری

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: