قرارداد مشارکت

یکی از پرکاربرد ترین انواع قرارداد ها در هر کسب و کاری قرارداد شراکت است، این نوع قرارداد مناسب زمانی است که افرادی یا کسب و کار هایی قصد داشته باشند برای مدت زمان مشخصی با یکدیگر شراکت و همکاری داشته باشند. گاهی پیش می آید که دو نفر به این شیوه که سرمایه از یکی از ان ها و نیروی کار از طرف یک طرف، در این زمان نیاز است تا با یک نمونه قرارداد مشارکت، همکاری خود را رسمی کنند. در این مقاله از وبسایت کاسب یار به بررسی نمونه قرارداد مشارکت می پردازیم.

 در ادامه ی این مقاله نیز شما می توانید یک نمونه قرارداد شراکت pdf و word دانلود کنید. همچنین شما می توانید از خدمات دیگر وبسایت kasebyaar.com یعنی کازیو، برای دریافت دیگر نمونه فرم ها و همچنین خدمت مشاور کسب و کار که یک نرم افزار تحلیل کسب و کار آنلاین است استفاده کنید.

فهرست مطالب

نمونه قرارداد مشارکت چیست

در دنیای امروز یکی از مسائلی که بسیار رواج پیدا کرده است مشارکت افراد با یکدیگر است که منجر به انعقاد قراردادی در جهت انجام این همکاری می شود. این نوع از قرار داد ها در مجموعه قرارداد های شراکت مدنی قرار خواهند گرفت.

در یک نمونه قرارداد همکاری افراد حاضر متهد می شوند که برای مدت زمانی مشخص که در قرارداد آمده با یکدیگر فعالیت کاری داشته باشند. برای مقال ممکن است فردی سرمایه ی مورد نیاز را تامین کرده و شخص دیگر دانش و تخصص کاری خود را فراهم کند.

نمونه قرارداد همكاري در قانون

در قانون به موجب ماده 571 قانون مدنی، قرارداد شراکت به معنی این است که دو یا چند نفر، اورده های نقدی و غیر نقدی خود را که این آورده ها سهم الشرکه گفته می شود، با یکدیگر به شکل مشاع و هدف کسب سود ادغام و همکاری کنند. در این تعریف منظور از شخص و اشخاص، افراد حقیقی و حقوقی نیز می باشد.

انواع نمونه قرارداد مشارکت

همانطور که گفته شد این نوع قرارداد یعنی قرارداد شراکت با ادغام آورده های نقدی و غیر نقدی دو یا چند نفر منعقد می شود. حال مفاد یک نمونه قرارداد مشارکت ممکن است با توجه به اهداف و شرکای آن متفاوت باشد. به همین دلیل است که مفاد قرارداد و اهداف طرفین آن، باعث می شود تا یک نمونه قرارداد همکاری به انواع مختلفی تقسیم شود. در ادامه به بررسی برخی از انواع قرارداد شراكت اشاره خواهیم کرد.

قرارداد شراکت در ساخت

یکی از انواع نمونه قرارداد همكاري، نمونه قرارداد مشارکت در ساخت است. در این گونه قرارداد ها، صاحبین زمین ها، خانه ها و املاک قدیمی که سرمایه ی کافی را برای ساخت و یا بازسازی ملک خود را ندارند، می توانند  با مجریانی یک نمونه قرارداد مشارکت را عقد کرده تا با سرمایه ی طرف دوم قرارداد اقدام به ساخت اپارتمان و یا دیگر ملک ها کنند.

قرارداد شراکت در کار

یکی از پر استفاده ترین انواع نمونه قرارداد شراکت، قرارداد شراکت در کار است که بین دو یا چند نفر منعقد می شود. این افراد، کسانی هستند که در مدت زمان مشخصی قصد همکاری با یکدیگر برای کسب سود را دارند. در این گونه قرارداد ها معمولا یکی از طرفین قرارداد شراکت سرمایه ی لازم را محیا کرده و طرف دوم قرار داد تخصص و مهارت مورد نظر را.

قرارداد شراکت با بانک

یکی دیگر از انواع قرارداد مشارکت که برای کسب و کار ها بسیار مورد استفاده است، قرارداد شراکت با بانک است، این قرارداد ها که معمولا در بازه ی یک ساله و سه ساله منعقد می شود، شخص متقاضی اطلاعات مورد نیاز مانند سرمایه ی مورد نیاز، موضوع شراکت و مدت مشارکت را در اختیار بانک قرار می دهد. سپس بانک طرف قرارداد اطلاعات دریافت شده را برای قرارداد مشارکت بررسی کرده و در صورت داشتن اصلاح دید اقدام با انعقاد قرارداد می کند.

به "قرارداد مشارکت" امتیاز بدهید

4.1 از 5 - (32 امتیاز ثبت شده)

پیشنهاد ویژه

حتما این پکیج ها را هم ببینید

هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
یکی از حیاتی ترین اصول در قیمت گذاری و تسویه حساب کسب و کارها داشتن راهکار برای وصول مطالبات است…
بهبود وصول مطالبات
یکی از حیاتی ترین اصول در قیمت گذاری و تسویه حساب کسب و کارها داشتن راهکار برای وصول مطالبات است…
ارزیابی تامین کنندگان موضوعی بسیار مهم در مدیریت هزینه های سازمان است و شما به عنوان مدیر باید هنر انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان را برای ادامه شراکت داشته باشید…
ارزیابی تامین کنندگان- قرارداد پیمانکاری
ارزیابی تامین کنندگان موضوعی بسیار مهم در مدیریت هزینه های سازمان است و شما به عنوان مدیر باید هنر انتخاب و ارزیابی تامین کنندگان را برای ادامه شراکت داشته باشید…
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
negar

نمونه متن قرارداد شراکتتون بسیار کاربردی و عالی بود.ممنون که به صورت رایگان در اختیارمون قرار دادید🙏🏻

kasebyar

🙏

ورود

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

قرارداد مشارکت

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: