هر کسی ممکن است در موقعتی از کار خود نیاز به استعفا دادن داشته باشد. اما چگونگی انجام آن بسیار مهم است. در این مقاله یکی از فرم های کاربردی برای کسب و کار ها یعنی درخواست فرم قطع همکاری برای استفاده قرار داده شده است.فرمی که اگر نیرویی درخواست استعفا داشته باشد میتواند این فرم کارآمد باشد. در ضمن شما می توانید در وبسایت kasebyaar.com علاوه بر دانلود دیگر فرم ها از طریق کازیو، با استفاده از بخش مشاوره کسب و کار، کسب و کار خود را آنالیز کرده، نقاط ضعف و قوت آن را پیدا کرده و راه کار های مناسبی را دریافت کنید.

در این مطلب ضمن معرفی فرم درخواست قطع همکاری، اجزای یک فرم قطع همکاری را بیان میکنیم. در انتها نیز می توانید یک نمونه فرم استعفا را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید.

فهرست مطالب

چرا باید نامه استعفا نوشت؟

پس از آنکه نیرویی مطمئن شد می خواهد درخواست ترک کار بدهد و کارش را ترک کند، باید این موضوع را به شما اطلاع دهد.

 نامه ترک کار، نامه ای کاربردی است که با آن هر نیرو که قصد ترک کار خود را داشته باشد، با آن درخواست خود را رسمی می کند.
نوشتن نامه ترک کار هم مانند هر کاری دیگر قواعد خود را دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم.

هدف از نوشتن نامه استعفا

هدف از این نامه در درجه اول اعلام درخواست قطع همکاری به صورت رسمی است. اما دلیل آن تنها برای این نیست که فقط کارفرما آگاه شود.کارکنان میتوانند از این نامه به عنوان ایجاد روابط و نوشتن یاد داشتی مثبت استفاده کنند. در واقع برای درخواست استعفا از نامه ای استفاده می شود که این نامه به درخواست نیرو صورتی رسمی ببخشد و صاحب کسب و کار را مطلع سازد.

نوشتن نامه ترک کار، عملی حرفه ای است. کارکنان به طور رسمی مدیر یا مجموعه را در جریان قرار می دهند که قرار است به زودی کارشان را ترک کنند و شما بر این اساس فرصت خواهید داشت جایگزینی برا انجام مسئولیت هایشان پیدا کنید.
قبل از نوشتن درخواست قطع همکاری بهتر است نیرویی که قصد همکاری دارد ابتدا در یک جلسه خصوصی درخواست خود را اعلام کند و سپس با نوشتن نامه درخواست خود را رسمی کند.

استعفا در قانون کار

درخواست ترک کار یک میل باطنی و تصمیمی از طرف خود کارگر و کارمند برای انجام ندادن کار است و اخراج عملی است که از طرف کارفرما صورت میگیرد. با توجه به شرایط قرارداد در صورت وقوع هر کدام از این شرایط، بی توجهی به قانون و قرارداد تنظیم شده ممکن است با اثار حقوقی همراه باشد. به زبان ساده تر می توان گفت که در صورت پیگیری هر کدام از طرفین ممکن است برای طرف مقابل هزینه هایی را ایجاد کند که خوشایند نباشد.

شرایط استعفا در قانون کار

هر کارگر و کارمندی برای درخواست ترک کار و فسخ قرارداد کاری باید بر اساس قانون عمل کند یعنی کارگر نمی تواند به شیوه خود درخواست ترک کار بدهد. در ماده 21 قانون کار نوشته شده است که: کارگری که درخواست استعفا می کند موظف است تا یک ماه به کار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را کتبا به کارفرما اطلاع دهد. در صورتی که حداکثر ظرف مدت 15 روز انصراف خود را کتبا به کارفرما اعلام نماید استعفا وی منتفی تلقی می شود. کارگر موظف است یک کپی از درخواست استعفا خود را به شورای اسلامی کارگاه، انجمن صنفی و یا نماینده کارگران تحویل دهد.

شرایط درخواست استعفا کارگر مستند به قانون، به قرار زیر است:

 • درخواست ترک کار باید مکتوب به کارفرما گزارش داده شود
 • درخواست استعفا باید حداقل یک ماه قبل از خودداری از انجام دادن کار به کارفرما تحویل داده شود تا کارفرما فرصت جایگزینی او را داشته باشد.
 • در صورت پشیمانی، کارگر می تواند حداکثر ظرف مدت 15 روز از تاریخ ارائه درخواست ترک کار کتبا انصراف خود را اعلام کند.
 • در مراکز دارای شورای اسلامی، انجمن صنفی یا نمایندگی کارگران، رونوشت گزارش ها باید به مراجع مذکور تسلیم شود.
 • در کار موقت به دلیل عدم حق فسخ قرارداد از سوی کارگر، استعفا از نظر قانون بی معنا خواهد بود.

اگر کارگری قوانین بالا را رعایت نکند نمی تواند بدنبال حق سنوات خود باشد و حتی ممکن است مجبور به پرداخت خسارت به کارفرما شود.

حق سنوات کارگر استعفا داده

در ماده 20 قانون کار، در صورت عدم مراجعه کارگر به محل کار بدون عذر موجه و ظرف مدت 30 روز پس از حالت تعلیق یا عدم مراجعه به هیئت تشخیص پس از استنکاف کارفرما، وی مستعفی شناخته می شود. در این شرایط کارگر مشمول اخذ حق سنوات به ازای هر سال، یک ماه آخرین حقوق خواهد بود

عوامل دخیل برای درخواست استعفا کارگر

هر کارگر یا کارمندی در شرایطی ممکن است خواهان قطع همکاری با کارفرمای خود شده و درخواست ترک کار دهد. این عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پایین بودن حقوق دریافتی
 • دور بودن محل کار و در نهایت به صرفه نبودن ادامه کار
 • پیدا کردن کاری مناسب تر
 • شرایط نامناسب محیط کار
 • نارضایتی کارفرما

یادداشت دو هفته چیست؟

نامه اخطار دو هفته در اصل همان نامه ترک کار است. این نامه مهر تاییدی بر قصد ترک کار است و کارکنان به وسیله این نامه میگویند که تنها دو هفته دیگر از سمتشان باقی مانده است.

دو هفته،زمان استانداردی است که بر اساس آن اعلام مکنند، روز آخر کاری آن ها حداقل دو هفته دیگر و حداکثر یک ماه دیگر است.

چطور نامه درخواست استعفا باید نوشته شود؟

نامه ای که نوشته می شود، باید مودبانه و صریح باشد.

نامه استعفا باید خلاصه،مختصر و مفید باشد و موارد زیر را شامل شود

 1. موضوع نامه: نامه باید عنوان داشته باشد، عنوانی مانند درخواست قطع همکاری یا درخواست استعفا
 2. مخاطب: نام و سِمَت گیرنده نامه باید مشخص باشد و در ابتدا نامه نوشته شود.مخاطب نامه استعفا معمولا مدیریت است.اما نامه درخواست قطع همکاری میتواند مخاطب دیگری مانند واحد منابع انسانی یا تیم باشد.معمولا این روز ها ابتدا با مدیریت به طور شفاهی صحبت میکنند و سپس در نامه ای رسمی مدیریت یا منابع انسانی را مخاطب قرار میدهند.
 3. اعلامیه درخواست استعفا: باید به طور روشن درخواست قطع همکاری نوشته شد
 4. تاریخ ترک کار: نوشتن تاریخ خروج از شرکت ضروری است.زیرا به شما اجازه می دهد برای آینده زود تر تصمیم بگیرید
 5. دلیل درخواست استعفا: نوشتن این بخش معمولا اختیاری است و میتواند شامل دلایل شخصی، پیدا کردن کار جدید و یا نارضایتی از محل کار فعلی باید.
 6. امضا: در آخر نام و نام خانوادگی و تاریخ روزی که نامه ارسال میشود باید نوشته شده و امضا شود تا رسمی باشد.

اجزای فرم درخواست قطع همکاری

 • نام و نام خانوادگی
 • کد ملی
 • تاریخ شروع همکاری
 • سمت
 • واحد
 • تاریخ درخواست قطع همکاری
 • امضاء

به "فرم استعفا" امتیاز بدهید

5 از 5 - (1 امتیاز ثبت شده)

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
سیستم سازی استخدام و اخراج باعث می شود که در زمان شما صرفه جویی شده، برای هر سمت سازمانی فرد مناسب تری پیدا کنید، عادلانه رفتار کنید، راحت تر کارمندانتان را کنترل کنید و اصولی اخراج کنید…
در حوزه مدیریت منابع انسانی اخراج کردن کارمندان اصولی دارد. نه کارفرما و نه کارمند، هیچ یک از این اتفاق خوشحال نیستند. ولی گاهی چاره ای جز این نیست…

اسناد بیشتر در کازیو

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

تمایل دارید بصورت هفتگی جدیدترین های حوزه کسب و کار را از کاسب یار بشنوید ؟

کاسب یار

کاسب یار به صاحبان و مدیران کسب و کارها کمک میکند ضمن تشخیص مشکلات و موانع موجود کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. راهکار های ارائه شده توسط کاسب یار کم هزینه بوده و قابل اجرا هستند.

کاسب یار همچنین تمامی ابزار های مورد نیاز را در اختیار شما می گذارد تا برای بهبود کسب و کار و همچنین توسعه فردی، شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کند.

© 2021، تمامی حقوق مادی و معنوی کاسب یار (دستیار هوشمند کسب و کار) متعلق به شرکت اقیانوس آبی (oghyanooseabi.com) می باشد.

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

فرم استعفا

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: