یکی از پر اهمیت ترین مسائل در هر کسب و کاری بحث محاسبه و همچنین پرداخت حقوق و مزایای پرسنل است. این مسئله علاوه بر اهمیت زیاد بسیار نیز زمان بر می باشد. درامدی که حاصل از کار در یک مرکز یا کسب و کار باشد را حقوق و یا دستمزد نامیده می شود. در کسب و کار ها معمولا به مبلغی که برای کار روزانه یا ساعتی به یک نیرو یا کارگر پرداخت می کنند را دستمزد می نامند. داشتن یک لیست حقوق و دستمزد می تواند به مدیران و واحد مالی در مدیریت حقوق پرسنل کمک بیشتری کند.

 

در ادامه ی این مقاله نیز شما می توانید یک نمونه لیست حقوق و دستمزد را در قالب های pdf و word دانلود کنید. همچنین شما می توانید از خدمات دیگر وبسایت  kasebyaar.com یعنی کازیو، برای دریافت دیگر نمونه فرم ها و همچنین خدمت مشاور کسب و کار که یک نرم افزار تحلیل کسب و کار آنلاین است استفاده کنید.

فهرست مطالب

لیست حقوق و دستمزد چیست؟

در برخی از کسب و کار ها و سازمان های کوچک، حقوق پرسنل و کارگران به صورت سلیقه ای تعیین می شود. اما برای آن که کسب و کار ها بتوانند انصاف و عدالت را برای پرسنل و همچنین قوانین کشور ر در زمینه قانون کار رعایت کنند، نیاز دارند تا یک لیست کامل از عوامل تاثیر گذار بر حقوق و دستمزد کارگران و پرسنل تهیه کنند و پرداخت حقوق را بر اساس همان لیست انجام دهند.

اجزای لیست حقوق و دستمزد

در یک لیست حقوق و دستمزد موارد مختلفی وجود دارد و این اجزا برای کامل بودن این فرم لازم و ضروری هستند. این لیست شامل مواردی همچون مشخصات کامل کارگر یا کارمند، کسورات، مالیات و حقوق متفاوت و… است. مدیران و مسئولات مالی یک کسب و کار نیاز دارند تا با دقت این فرم را تهیه کرده و تمام مسائل و عوامل در آن را مد نظر داشته باشند تا بتوانند محاسباتی عادلانه و صحیح بر اساس ارزش افزوده ای که آن نیرو به کسب و کار به ارمغان آورده داشته باشند.

مهم ترین بخش های لیست حقوق و دستمزد

همانطور که گفته شد یک لیست حقوق و دستمزد از اجزای مختلفی تشکیل شده است. برخی از این اجزا را می توان اساسی ترین و مهم ترین قسمت این لیست نامد که در ادامه به برخی از آن اشاره خواهیم کرد.

1. مشخصات کارمند

این بخش از لیست باید با دقت کاملی تکمیل شود و اطلاعات کارمند را که شامل مواردی مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره بیمه و… است را وارد کنید. با وارد کردن مشخصات کامل کارمند مدیر مالی می تواند حقوق و مزایا را به شکل کامل جلوی نام همان کارمند درج کنند تا دچار مشکلی نشوند.

2. کارکرد پرسنل

پس از درج مشخصات کامل کارمندان نوبت به بررسی و محاسبه میزان کارکرد کارمندان می رسد. در این قسمت مدیران و مدیران مالی باید تعداد روز های کاری کارمند، نوبت کاری، اضافه کاری و… را به صورت کامل درج کنند.

3. قیمت واحد

بخش قیمت واحد در واقع میزان ثابت حقوق و دستمزدی است که سالانه از طرف وزارت کار تعیین می شود. این قیمت واحد به نام حداقل حقوق وزارت کار نیز شناخته می شود.

4. حقوق و مزایای مشمول بیمه و مالیات

این بخش را باید حقوق و مزایای افرادی که مشمول بیمه و مالیات هستند به شکل دقیق درج شود. در ادامه همگی آن ها را جمع کرده و در قسمت پایانی وارد می کنیم.

5. مزایای مشمول بیمه

این قسمت از لیست را باید تنها بخش هایی از حقوق را درج کرد که صرفا مشمول بیمه هستند.

6. مزایای معاف از بیمه و مالیات

در این ثسمت باید موارد مربوط به معاف بودن از بیمه و مالیات را درج کنید.

7. بخش کسورات

یکی از بحث برانگیز ترین قسمت ها در بخش حقوق و دستمزد، بخش کسورات است. این بخش عبارت است از هر مبلغی که در نهایت از حقوق کارمند کسر می شود

به "نمونه لیست حقوق" امتیاز بدهید

3.7 از 5 - (3 امتیاز ثبت شده)

پیشنهاد ویژه

حتما این پکیج ها را هم ببینید

پکیج تامین و خرید مجموعه ای از +10 فرم و سند است که مدیران و صاحبان کسب و کار ها می توانند از آن برای بحث تامین و یا ارزیابی تامین کننده خود استفاده کنند.

500,000 ریال 200,000 ریال

پکیج +10 سند و فرم کاربردی واحد مدیریت پروژه که می تواند برای مدیران واحد مدیریت پروژه مورد استفاده قرار بگیرد

500,000 ریال 200,000 ریال

پکیج فرم ها و اسناد کاربردی واحد تولید که شامل بیش از 20 فرم و سند است می تواند برای واحد تولید کسب و کار ها مورد استفاده قرار بگیرد تا در زمان و هزینه ی کسب و کار در جهت تهیه فرم ها صرفه جویی شود.

500,000 ریال 200,000 ریال

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
مشکل اصلی اکثر مدیران کمبود نقدینگی، نامشخص بودن قیمت محصول و تخفیف است. این مشکلات رایج ناشی از عدم سیستم سازی در واحد مالی سازمان است
سیستم سازی مالی
مشکل اصلی اکثر مدیران کمبود نقدینگی، نامشخص بودن قیمت محصول و تخفیف است. این مشکلات رایج ناشی از عدم سیستم سازی در واحد مالی سازمان است
اگر به دنبال سیستم حرفه ای برای جذب, استخدام، کنترل پرسنل، اخراج و سیستم اصولی برای پاداش و تنبیه پرسنلتان هستید، حتما این مطلب را بخوانید.
مدیریت منابع انسانی hrm
اگر به دنبال سیستم حرفه ای برای جذب, استخدام، کنترل پرسنل، اخراج و سیستم اصولی برای پاداش و تنبیه پرسنلتان هستید، حتما این مطلب را بخوانید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اسما حسنی

سلام من واقعا از فرمتون راضی بودم.همه‌ی اطلاعات مورد نیازم رو به کمک این فرم بدست آوردم.متشکرم از این فرم عالیتون.

kasebyar

سلام. ممنون از انتقال نظرتون. اگر شما در حوزه مالی و حسابداری فعالیت دارید و به همین دلیل این لیست رو دانلود کردین پیشنهاد میکنم این دوره مالی و حسابداری رو حتما ببینید:
https://oghyanooseabi.com/product/finance-course/

فراهانی

بهترین فرم رو پیدا کردم بالاخره.کامل و مختصر بود و هیچ عیبی نداشت.ممنونم از اینکه این فرم رو در اختیار ما گذاشتین 🙏🏻😍

kasebyar

سلام. خوشحالیم که فرم براتون کاربرد داشته. این لیست رو می تونین به همراه چندین فرم دیگه در حوزه مالی و حسابداری یکجا تهیه کنید:

https://kasebyaar.com/shop/financialpackage/

ورود

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

نمونه لیست حقوق

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: