شرح وظایف مدیر فروش

در این مطلب به معرفی وظایف مدیرفروش می پردازیم در انتها نیز می توانید یک نمونه شرح وظایف مدیرفروش را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید. در وبسایت kasebyaar.com شما می توانید دیگر شرح شغل ها را از طریق کازیو دانلود کنید و همچنین از دستیار مشاور کسب و کار نیز برای تحلیل کسب و کار خود کمک بگیرید.

فهرست مطالب

مدیر فروش کیست

مدیر فروش فردی است که با تدوین استراتژی فروش علاوه بر نظارت بر پیشرفت محصول به کار کارشناسان فروش نیز نظارت کرده و به آن ها کمک می کند. وظایف مدیر فروش به نحوی است که بر کار کارشناسان فروش به صورت مستقیم نظارت کرده و در استخدام و اخراج آنان تاثیر می گذارند.

خصوصیات فردی مدیر فروش

اصلی ترین خصوصیتی که در وظایف یک مدیر فروش آمده، روحیه کار تیمی است. زیرا این شخص وظیفه مدیریت تیم فروش را بر عهده دارد. علاوه بر آن این شخص باید مثبت اندیش و انتقاد پذیر باشد تا بتواند استراتژی های فروش خود را ارتقا داده و کسب و کار را در جهت رسیدن به اهداف خود یاری کند.

علاوه بر این موارد در شرح وظایف مدیر فروش، خصوصیات دیگری نیز آمده که برخی از این خصوصیات عبارتند از:

  • تصمیم گیرنده خوب
  • توانایی حل مسئله
  • علاقه به شغل
  • دارای پشتکار
  • تحمل تضاد های موجود
  • رعایت عدالت بین کارشناسان فروش
  • توانایی تفویض اختیار

در وظایف مدیرفروش تمام این خصوصیات آمده است و برای انجام کار او ضروری است.

مهارت های مورد نیاز در وظایف مدیر فروش

در وظایف هر مدیر فروش یک سری وظیفه آمده است مانند مدیریت، استخدام، اخراج، آموزش و… بنابراین فردی که قرار است در این سمت فعالیت کند باید دارای مهارت رهبری باشد تا بتواند این مسئولیت ها و وظایف را به خوبی انجام دهد. علاوه بر این موارد یک مدیر فروش باید از مهارت ارتباطی بالایی برخوردار باشد تا بتواند با مدیران، مشتریان، نمایندگان و… ارتباط موثری داشته باشد و در کار خود موفق شود

شرح وظایف سرپرست فروش

مهم ترین وظایف مدیر فروش عبارت است از نظارت بر فروش و عملکرد واحد فروش.

ایجاد انگیزه برای کارشناسان فروش یا در واقع واحد فروش، حل مسائل و سازماندهی نیز از دیگر وظایف یک مدیر فروش است.

در ادامه با وظایف مدیر فروش بیشتر آشنا خواهیم شد.

برنامه ریزی

اولین کاری که هر وظایف مدیر فروش آمده و او باید انجام دهد برنامه ریزی است. این برنامه ریزی ها برای بودجه، مسیر فروش محصولات، زمان ارائه محصولات و… انجام می گردد. برنامه ریزی یکی از اصلی ترین وظایف این سمت شغلی است. شخصی که در این سمت در حال فعالیت باشد می تواند با برنامه ریزی درست کسب و کار را به اهداف خود برساند. 

برنامه ریزی ها برای مدت زمان های مختلفی انجام می گیرند یعنی برای مثال کوتاه مدت، بلند مدت و یا میان مدت این مسئله، یعنی برنامه ریزی از نظر شاخص های قابل اندازه گیری به دو دسته کمی و کیفی تقسیم می شوند. 

آشنایی با نرم افزار های برنامه ریزی

وظایف مدیر فروش به گونه ای است که آن ها برای بهتر عمل کردن در برنامه ریزی بهتر است با نرم افزار های روز دنیا که کار را راحت تر و دقیق تر میکنند آشنا باشند. برای مثال نرم افزار پاورپوینت و اکسل که البته در شرکت های بزرگ از نرم افزار های مخصوص برنامه ریزی کسب و  کار استفاده می شود.

سازماندهی

وظایف مدیر فروش به نحوی تنظیم شده که آن ها باید بتوانند تا در کسب و کار ها بتوانند از منابع محدود، برنامه ریزی هایی که کرده اند را عملیاتی کنند. آن ها باید در این مسیر از بی نظمی ها در هنگام اجرای برنامه ریزی ها جلوگیری کنند. وظایف مدیر فروش به گونه ای است که آن ها می توانند با سازماندهی کار ها در کسب و کار از دوبار انجام شدن کار ها جلوگیری کنند. این کار می تواند از هدر رفت انرژی، زمان و هزینه جلوگیری کند.

هدایت تیم فروش

هدایت تیم یکی از مهم ترین وظایف مدیر فروش است. آن ها باید بتوانند در شرایط سخت آرامش خود را حفظ  کرده و در آن شرایط مهارت گفتگو را داشته باشند. از این طریق می توانند به تیم فروش و کارشناسان فروش انگیزه ادامه کار بدهند.

گاهی ممکن در تیم فروش اختلافات به وجود بیاید یا دیگر اتفاقاتی باعث شود که تیم فروش از کار خود نا امید شوند. در شرح وظایف مدیر فروش آمده که در این مواقع او باید به کمک آن ها بیاید  و آنان را در حل مشکلات یاری کند

کنترل

در وظایف مدیر فروش آمده است که برای اطمینان حاصل کردن از انجام کار ها و وظایف تیم فروش به شکل صحیح نیاز است تا او فرایند ها را کنترل کند. به وسیله این کنترل ها می توان عملیات ها و فرایند ها را با برنامه ریزی ها مقایسه و تطبیق داد.

 

به "شرح وظایف مدیر فروش" امتیاز بدهید

3.1 از 5 - (8 امتیاز ثبت شده)

پیشنهاد ویژه

حتما این پکیج ها را هم ببینید

هیچ داده ای یافت نشد

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
افزایش فروش می تواند فرآیندی بسیار چالش برانگیز باشد.گاهی به علت شرایط و گاهی هم به دلیل عدم دانش کافی و انتخاب روش های نادرست، کسب و کارها فروششان را از دست می دهند. اگر شما هم جزو کسب و کارهایی هستید که در فروش خود مشکل دارید، حتما این مقاله را بخوانید…
راهکارهای افزایش فروش
افزایش فروش می تواند فرآیندی بسیار چالش برانگیز باشد.گاهی به علت شرایط و گاهی هم به دلیل عدم دانش کافی و انتخاب روش های نادرست، کسب و کارها فروششان را از دست می دهند. اگر شما هم جزو کسب و کارهایی هستید که در فروش خود مشکل دارید، حتما این مقاله را بخوانید…
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ورود

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

شرح وظایف مدیر فروش

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: