فرم تسویه حساب

قطع همکاری و پایان کار هر پرسنل در کسب و کار ها دارای جزئیتای است که هم کارفرمایان هم پرسنل باید از آنها اطلاع کافی داشته و سندی برای رسمیت بخشیدن به آن نیز وجود داشته باشد. به انجام اقداماتی که برای پایان همکاری کسب و کار با کارگر و یا کارمند صورت می گیرد اصطلاحا تسویه حساب گویند.
در این مقاله از بخش کازیو در وبسایت kasebyaar.com ضمن معرفی برگه تسویه، اجزای این فرم را بیان کرده و همچنین نکاتی را درباره آن می خوانیم. در انتها نیز می توانید یک نمونه برگه تسویه را مشاهده کرده و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید. همچنین شما می توانید با استفاده از بخش مشاور کسب و کار، از هوش مصنوعی تحلیل کسب و کار برای آنالیز کسب و کار خود استفاده کنید.

فهرست مطالب

تسویه حساب یا تصویه حساب چیست؟

در زبان عامیانه ممکن است بین تسویه و تصفیه حساب شک وجود داشته باشد، تسویه به معنای برابر سازی و مساوی کردن بوده و تصفیه به معنای صاف کردن است. حال می توان فهمید که پرداخت حقوق و مزایای کارگران در حوزه حسابداری به معنای تسویه حساب است.
در انجام این عمل مانده حساب طرفین حساب شده و پس از آن می تواند رابطه کاری ادامه پیدا کرده و یا قطع شود. در پایان رابطه کاری یا قرارداد با پرداخت بدهکاری ها یا مانده حقوق و به اصطلاح تسویه حساب نیاز است برگی رسمی به معنای تاییدیه تسویه حساب امضا شود.

نحوه تسویه حساب

برای تسویه حساب، سندی شامل حقوق و مزایایی که کارگر یا کارمند طلب دارد تنظیم شده و مبلغ معادل فرم تسویه حساب به تایید و امضای کارگر می رسد. در صورتی که واریز حقوق به بانک باشد، سند بانکی خود معادل امضای کارگر خواهد بود.

در زمان اتمام قرارداد کارگر یا کارمند چه باید کرد؟

به هنگام اتمام قرارداد پرسنل و نیاز نداشتن به تمدید قرارداد، امری مهم وجود دارد و آن این است که کارگر یا کارمند باید اموالی که از طرف شرکت در مدت زمان قرارداد در اختیار او قرار داده شده است را به مسئولین خود تحویل دهد. بهتر است در هنگام استخدام و یا تحویل اموال به پرسنل در فرمی آن مدارک را آورده و به هنگام پس گرفتن، آن را به امضا برسانند.
پس از طی مراحل بالا پرسنل مربوطه باید میزان حضور، مرخصی ها، حقوق و… را مشخص کرده و به حسابداری مراجعه کرده تا این واحد حقوق و مزایای او را مشخص کند

اجزای این فرم:

 • • نام و نام خانوادگی کارپذیر (کارگر یا کارمند)
  • نام پدر
  • کد ملی
  • (دیگر مشخصات کارپذیر)
  • نام شرکت
  • سمت کارگر یا کارمند
  • تاریخ حضور در شرکت
  • مشخصات مبلغ تسویه شده طی چک یا نقد بودن آن
  • تاریخ امضای سند
  • نام مدیر کسب و کار
  • امضا و اثر انگشت کارمند یا کارگر
  • امضا کارفرما

به "فرم تسویه حساب" امتیاز بدهید

5 از 5 - (1 امتیاز ثبت شده)

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
یکی از حیاتی ترین اصول در قیمت گذاری و تسویه حساب کسب و کارها داشتن راهکار برای وصول مطالبات است…
اگر به دنبال راهکارهای علمی برای تعیین قیمت، نوشتن قیمت و حتی گفتن قیمت محصولات و شرایط تخفیف دادن می گردید، حتما این مطلب را بخوانید.

اسناد بیشتر در کازیو

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

تمایل دارید بصورت هفتگی جدیدترین های حوزه کسب و کار را از کاسب یار بشنوید ؟

کاسب یار

کاسب یار به صاحبان و مدیران کسب و کارها کمک میکند ضمن تشخیص مشکلات و موانع موجود کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. راهکار های ارائه شده توسط کاسب یار کم هزینه بوده و قابل اجرا هستند.

کاسب یار همچنین تمامی ابزار های مورد نیاز را در اختیار شما می گذارد تا برای بهبود کسب و کار و همچنین توسعه فردی، شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کند.

© 2021، تمامی حقوق مادی و معنوی کاسب یار (دستیار هوشمند کسب و کار) متعلق به شرکت اقیانوس آبی (oghyanooseabi.com) می باشد.

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

فرم تسویه حساب

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: