قرارداد استخدام کار موقت

قرارداد کار موقت یکی از مهم ترین قرارداد ها و مسائل در حوزه روابط کارگر (کارمند) و کارفرما می باشد.
در این مقاله از بخش کازیو در وبسایت kasebyaar.com ضمن معرفی نمونه قرارداد کار موقت، اجزای این نوع از قرارداد کار را بیان می کنیم و همچنین نکاتی را درباره متن قرارداد کاری می خوانیم. در انتها نیز می توانید یک نمونه قرارداد کار موقت را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن را بصورت فایل PDF و یا ورد (Word) دانلود نمایید. همچنین شما می توانید با استفاده از بخش مشاوره کسب و کار، از هوش مصنوعی تحلیل کسب و کار برای آنالیز کسب و کار خود استفاده کنید.

فهرست مطالب

قرارداد کار چیست؟

طبق تعریفی که در ماده 7 قانون کار، قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد.
قرارداد کار به سه دسته تقسیم می شود:

1.قرارداد کار با مدت غیر موقت یا دائم

مطابق تبصره 2 ماده 7 قانون کار در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می شود.

2.قرارداد کار موقت

همانطور که از عنوان پیداست در این نوع قرارداد ها خاتمه مدت قرارداد ذکر می شود و با فرا رسیدن آن موعد قرارداد خاتمه می یابد.

3.قرارداد کار برای انجام کار معین

در این نوع قرارداد صرفا برای کار مشخصی تشکیل می شود. و با انجام شدن آن قرارداد خاتمه می یابد. نکته قابل توجه این است که در این قرارداد کارگر ویا کارمند با لوازم و ابزار کارفرما کار را به سرانجام می رساند.

نکاتی در رابطه با تنظیم قرارداد کار

برای تنظیم هر قراردادی از جمله قرارداد کار باید نکاتی را رعایت کرد تا در آینده به مشکل نخوریم. در ادامه به شرح آن می پردازیم

1.قید مشخصات طرفین در قرارداد کاری

در مورد مشخصات کارفرما تنها مشخصات معمولی مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، نشانی و تلفن کافی است
اما در فرم قرارداد کار موقت از کارپذیر (کارمند یا کارگر) باید چه مشخصاتی درخواست کنیم؟
در پاسخ به سوال بالا باید حتما موارد زیر قید شود؟

 • تاریخ تولد
 • وضعیت تاهل
 • وضعیت نظام وظیفه
 • وضعیت فرزند
 • نوع و مدرک تحصیلی
 • و همچنین مشخصات شناسایی مثل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، نشانی و تلفن را نیز قید کنید

2.تعین مدت زمان قرارداد کار

هدف از نوشتن متن قرارداد کاری این است که فردی را به صورت موقت با زمان معین و به صورت غیر دائمی استخدام کنید، پس باید دانست که تعیین مدت زمان قرارداد، تاریخ شروع و تاریخ پایان در این قرارداد کار یکی از مهم ترین موارد است

3.موضوع و شرح وظایف در نمونه قرارداد کار

این که برای چه کاری اقدام به تنظیم قرارداد با یک نیرو کرده اید و انتظار چه کاری از او دارید باید به طور روشن، واضح و بدون هرگونه ابهام در نمونه قرارداد کار شما مشخص شود. در صورتی که در قرارداد کاری شما نوع کار و موضوع آن ابهام داشته باشد بعدا در صورت پیش آمدن هر گونه مشکل بین شما و کارگر یا کارمندتان باعث می شود تا قانون این قرارداد کار را باطل بداند و در صورت مراجعه به به مرجع رفع اختلاف مشکلاتی پیش بیاید

4.ساعت کاری در متن قرارداد کاری

امروزه در زمان تنظیم قرارداد کاری در جامعه ما تخلفات زیادی در خصوص ساعت کار کارمند و کارگر صورت می گیرد. ما توصیه می کنیم که برای آن که در آینده دچار مشکل نشوید به صورت واضح در قرارداد کار خود با کارپذیر ساعت کاری را ذکر کنید.
باید بدانید که برای جلوگیری از این که بعدا دچار مشکلاتی مانند جریمه های اداری نشوید، مطابق قانون و یا بر اساس حداقل حقوق مقرر در قانون کار عمل کنید. شما همچنین می توانید نمونه قرارداد کار را به صورت کار ساعتی تکمیل کنید.

5.ذکر محل کار در قرارداد کار

هنگام تنظیم فرم قرارداد کار موقت باید محل انجام کار را حتما ذکر کنید. این نکته به این معنی نیست که آدرس دقیق باید ذکر شود بلکه تنها تعیین شهر محل انجام کار نیز کفایت می کند. برای مثال تنها نوشتن محل کار در یزد کفایت می کند.
مورد دوم در این نکته این است که امکان تغییر محل انجام کار توسط کارفرما در زمان تنظیم قرارداد کار باید با کارپذیر به توافق رسیده و معین شود. برای مثال باید مشخص شود که آیا کارفرما می تواند کارگر یا کارمند را برای انجام کار به شهر دیگری منتقل کند یا خیر

6.توضیح مفصل دستمزد، حقوق و مابقی مبالغ در قرارداد کاری

همانطور که بالا تر نیز گفته شد بهتر است از حداقل های قانونی حقوق و مزایا مانند حق الزحمه، سابقه کار، حق اولاد و حق مسکن استفاده کرد و نه کم تر از آن.
همچنین این نکته را نباید فراموش کرد که بیمه حق قانونی کارگر بوده و قرارداد کاری بدون بیمه غیر قانونی است.
هر ساله وزارت کار حداقل حقوق و مزایا را تعیین کرده و به اطلاع مرد می رساند. شما می توانید از طریق صفحه رسمی وزارت کار از این قانون ها مطلع شوید.
اگر میخواهید که حقوق کارپذیر را به صورت دستمزد ساعتی یا دستمزد روزانه پرداخت کنید، در زمان تنظیم قرارداد کاری باید به جای عبارت “حقوق ماهیانه” از عبارت دستمزد ساعتی یا دستمزد روزانه استفاده کنید.
یکی دیگر از نکاتی که ممکن است برخی از کارفرمایان آن را فراموش کنند آن است که در گذشته برای حق اولاد سقفی وجود داشت، یعنی اگر کارگر یا کارمندی بیش از دو فرزند داشت به هر حال همان حق اولاد دو فرزند را دریافت می کرد. اما امروزه این قانون برداشته شده و کارگران و کارمندان به تعداد فرزندان خود، حق اولاد دریافت می کنند

7.مشخص بودن وضعیت تعطیلات در قرارداد کار

در هنگام نوشتن نمونه قرارداد کار باید وضعیت تعطیلات مشخص شود. پیشنهاد می شود با توجه به الزامی بودن رعایت قوانین کار، مرخصی های هفتگی و سالانه را مطابق قانون کار تعیین کنید. در این صورت روز های جمعه و دیگر روز های تعطیل با مزد است.

8.تعیین مرخصی کارپذیر در قرارداد کاری

در مورد مرخصی های کارگر و کارمند از جمله مرخصی استحقاقی در قرارداد کاری بهتر است همه چیز را مطابق قانون کار اعلام کرده تا بعدا دچار مشکل نشوید

9.تعهدات در نمونه قرارداد کار و ارائه تضمین

در نمونه قرارداد کار باید تعهداتی که کارفرما و کارپذیر بر عهده دارند مشخص شود. در واقع هر چیز مهمی که بین دو نفر توافق شده است باید در نمونه قرارداد کار به صورت روشن و بدون ایهام نوشته شود تا بعدا دچار مشکلات مالی و حقوقی نشوید.
شما می توانید جهت تضمین تعهدات کارگر یا کارمند، یک یا چند ضمانت دریافت کنید، قانون این حق را از کارفرما نگرفته است اما فراموش نشود که این ضمانت در قرارداد کاری نوشته شود.

10.نسخه های قرارداد کار

در هنگام نوشتن قرارداد کار موقت باید تعیین شود که متن قرارداد کاری در چند نسخه تنظیم می شود. معمولا قرارداد ها در چهار نسخه تنظیم شده و به شکل زیر هر نسخه تقسیم می شود. این قالب زیر حتی در یک نمونه قرارداد کاری ساده و موقت نیز رعایت می شود:

 • یک نسخه نزد کارفرما
 • یک نسخه نزد کارگر یا کارمند
 • ک نسخه نزد تشکل کارگری (در صورت وجود)
 • یک نسخه توسط کارفرما به اداره کار تقدیم می شود.

قرارداد کار موقت سه ماهه

طبق قانون کار، کارفرما و کارگر می توانند با توافق مدتی را به عنوان دوره آزمایشی تعیین کنند.
این دوره آزمایشی دارای ویژگی های زیر است:

 1. دوره های آزمایشی فقط برای کارگران ماهر و داراخ تخصص سطح بالا است
 2. در دوره آزمایشی هر یک از طرفین قرارداد می توانند بدون اخطار قبلی رابطه کاری را قطع کنند.
 3. در صورت قطع رابطه کاری توسط کارفرما، کارفرما موظف است حقوق تمام دوره آزمایشی را به کارگر پرداخت کند.
 4. در صورت قطع رابطه کاری توسط کارگر، کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدتی است که کار کرده

مدت قرارداد کار موقت

برای قرارداد کار موقت هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد و کارفرمایان می توانند قرارداد کار موقت خود را برای هر مدت زمانی که نیاز دارند تعیین کنند.

نمونه قرارداد کار

در ادامه می توانید یک نمونه قرارداد کار را مشاهده کنید،‌ همچنین امکان دانلود این فرم بصورت PDF و Word نیز برای شما فراهم شده تا بتوانید فرم را متناسب با نیاز شخصی سازی کرده و از آن برای تنظیم صورتجلسات خود استفاده کنید.

به "قرارداد استخدام کار موقت" امتیاز بدهید

به این post امتیاز بدهید!

این مطالب را حتما بخوانید

مطالب مرتبط در اقیانوس آبی
سیستم سازی استخدام و اخراج باعث می شود که در زمان شما صرفه جویی شده، برای هر سمت سازمانی فرد مناسب تری پیدا کنید، عادلانه رفتار کنید، راحت تر کارمندانتان را کنترل کنید و اصولی اخراج کنید…

اسناد بیشتر در کازیو

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

تمایل دارید بصورت هفتگی جدیدترین های حوزه کسب و کار را از کاسب یار بشنوید ؟

کاسب یار

کاسب یار به صاحبان و مدیران کسب و کارها کمک میکند ضمن تشخیص مشکلات و موانع موجود کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. راهکار های ارائه شده توسط کاسب یار کم هزینه بوده و قابل اجرا هستند.

کاسب یار همچنین تمامی ابزار های مورد نیاز را در اختیار شما می گذارد تا برای بهبود کسب و کار و همچنین توسعه فردی، شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کند.

© 2021، تمامی حقوق مادی و معنوی کاسب یار (دستیار هوشمند کسب و کار) متعلق به شرکت اقیانوس آبی (oghyanooseabi.com) می باشد.

پشتیبانی کاسب یار

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

دانلود شما آماده است

قرارداد استخدام کار موقت

نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید: